ajans

YOZGAT, ÇORUM’A YİNE GOL ATTI

YOZGAT, ÇORUM’A YİNE GOL ATTI
706 views
04 Kasım 2020 - 16:53

DEVA Partisi Çorum İl Başkanlığı tarafından İl Özel İdareleri için açıklanan 2021 yılı bütçeleri ile ilgili bir açıklama yapıldı.

‘Hükümetin gözdesi olmak istemiyoruz’ başlıklı açıklamada, 560 köyü olan Yozgat’ın il özel idare bütçesi arttırılırken, 759 köye sahip olan Çorum’un bütçesinin düşürülmesine tepki gösterildi.

DEVE Partisi Çorum İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Çorum ili için TKDK proje hibe miktarları açıklanmıştı. Çorum ilinde yapılan 295 proje başvurusunun sadece 78 adeti kabul edilmiştir. Yani başvuruların sadece yüzde 26’sı kabul edilmiştir ve bu projelerin yüzde 55’i oranında hibe desteği yapılmıştır. 

Proje başvurularına yapılan destek miktarı ortalama 230bin TL ile sınırlı kalmıştır. Mevcut ekonomik koşullarda sadece bir traktör satın alma miktarı kadar yapılan yardım ile girişimcilerinin neyi nasıl üretmesi beklendiğini açıkça anlamış değiliz. Bizler tarım üretim tesisi kurmak için gerekli ve yeterli miktar kadar bir hibenin girişimcilere verilmesinin gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Bizler komşu iller gibi yüzde 45-50’lere varan kabul oranı ve yüzde 65 oranında hibe yapılmasını istiyoruz. Daha çok üretmek daha çok çalışmak isteyen Çorumlu girişimcilere yapılan bu hibenin yetersiz olduğunu ve yine Çorum ilimizin en az komşuları kadar desteklerden faydalanmasını istiyoruz. 

 

759 köyü olan ilimizin için TKDK’da 7 personel var iken;

372 köyü olan Amasya ilinde TKDK’da 9 personel görev yapmaktadır. 

İlimizde TKDK’ya yapılan başvurular ortalama 12-18 ay arasında sonuçlanmakta ve başvuru anındaki rakamlar nerede ise iki katına kadar çıkmaktadır. Zaten %55 lik hibe oranı %40 lara kadar düşmektedir. Çorum halkı defalarca dile getirdiğimiz gibi hak ettiğini alamamaktadır. 

HÜKÜMETİN GÖZDESİ OLMAK İSTEMİYORUZ !

Yine Çorum ili Özel idaresinin 2021 yılı bütçesinin 100 milyon TL olacağını basından öğrenmiş bulunmaktayız. Deva Partisi olarak defalarca dile getirdiğimiz gibi Çorum ili yine üvey evlat muamelesi görmeye maalesef devam etmektedir. Nasıl mı? 759 köyü olan:

-Çorum İl Özel İdaresinin 2018 yılı bütçesi 130 milyon TL idi.

-Çorum il Özel İdaresinin 2019 yılı bütçesi 114 milyon TL idi. 

-Çorum İl Özel İdaresinin 2020 yılı bütçesi 100 milyon TL idi.

Şimdi de 2021 yılı için 100 milyon TL bütçe açıklanmıştır. Görülüyor ki 2018’den bugüne bütçe yönünde bir ilerleme kaydedemediğimiz gibi yüzde 25 civarında bir oranda da Çorum il özel idare bütçesi azaltılmıştır. 

Aynı dönemlerde yine ve maalesef komşu illerimizde ise özel idare bütçeleri ise artmıştır. 

371 köyü olan Çankırı İl Özel İdaresinin 2018 yılı bütçesi 48 milyon TL idi. 2019 yılında ise 53 milyon TL’ye yükselmiştir. 

372 köyü olan Amasya İl Özel İdaresinin 2019 yılı bütçesi 88 milyon TL idi. 2020 yılında ise 109 milyon TL’ye yükselmiştir.

560 köyü olan Yozgat İl Özel İdaresinin 2018 yılı bütçesi 113 milyon TL idi. 2019 yılında ise 125 milyon TL’ye yükselmiştir.

İktidar partisi vekilleri Çorum’umumuz için Akparti hükümetinin gözdesi olduğunu dile getirmektedirler. Komşu illerde özel idare bütçeleri artar iken, ilimizin il özel idare bütçesi her yıl milyonlarca TL azaltılmaktadır. Bu şekilde devam edilirse 6-7 yıl sonra özel idareye ihtiyaç kalmayacak çünkü özel idarenin bütçesi kalmayacaktır. Eğer Çorum’a bu yapılanlar hükümetin gözdesi olmamız sebebi ile yapılıyor ise bizler Çorumlu vatandaşlar olarak hükümetin gözdesi olmak istemiyoruz. Bizler ihtiyaçlar artar iken giderler artan iken bütçesi azalan değil, çözüm üreten, imkanları bollaşan bir özel idareye sahip olmak istiyoruz. Deva Partisi olarak üretimi, istihdamı, çiftçiyi, girişimciyi hemen derhal destekleyeceğimizi bildiriyoruz. Dert var ise Deva’sı hazır.