ajans

Vali’den gazetecilere ‘korona’ mesajı

Vali’den gazetecilere ‘korona’ mesajı
505 views
25 Mart 2020 - 10:29

Vali Mustafa Çiftçi toplumu infiale sürükleyecek haberlerden kaçınılması gerektiğini bildirdi Çorum Valiliği koronavirüsle ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçilebilmesi yönünde yerel basına hatırlatmada bulundu.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi basın organlarına gönderdiği yazıda, koronavirüs nedeniyle tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’nin de zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Devletimiz bu hastalığın en az zararla atlatılabilmesi için topyekün kurum ve kuruluşları ile üzerine düşen çabayı göstererek gerekli önlemleri almış ve diğer birçok tedbir de günlük olarak hayata geçirilmeye devam etmektedir. Kamu idaresi olarak yaptığımız hizmetleri, siz basın mensuplarımızın da aynı görev anlayışı, titizlik ve sorumluluk bilinciyle haberleştirdiğinize samimiyetle inanıyoruz.

Ancak kriz yönetimlerinin başarısı birlikte hareket etmekle amacına ulaşabilir. Bu anlayışın her birinizde mevcut olduğunu da biliyorum. Basın mensupları olarak topluma doğru, hızlı ve kaynağı belli haberleri ulaştırmanız kadar, toplumu infial ve korkuya sevk edecek haberlerden kaçınılması ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Koruması Kanunu gereğince de kişilik haklarının korunmasının da gözetilmesi gerekir.

Hepimizin malumları olduğu gibi, virüsle ilgili açıklamaları kendilerine verilen görev nedeniyle tek elden Sağlık Bakanımız günlük olarak yapmaktadır.

Sayın Bakanımız da vak’aların nerede ve kim olduğu hususunda bir detay paylaşmamaktadır. Bu süreçte sizlerden beklentimiz, birlikte hareket anlayışı ile resmi makamlar dışındaki hiçbir haber kaynağına itibar edip yer vermemenizdir.” dedi.

Hatırlanacağı üzere ajanwebhaber ve habercim19’un dün yayımladığı yazıda, gazetecilerin azami özen gösterdiği koronavirüs haberlerinde kişisel sosyal medya paylaşımlarında fısıltı gazeteciliğinin paniğe ve bilgi kirliliğine yol açtığı vurgulanarak, yetkililerce zaman zaman detaya girmeden doğru bilgi paylaşımının yapılması gerektiğine dikkat çekilmişti.