ajans

Vali Çiftçi, 949. Yıl Mesajı

Vali Çiftçi, 949. Yıl Mesajı
246 views
26 Ağustos 2020 - 13:01

Vali Mustafa Çiftçi, Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümünü kutladı.

Türk millletinin, tarihinin en büyük zaferlerinden birini 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt’te kazandığını ifade eden Vali Çiftçi, “Bugün, yalnızca milletimizin ve vatanımızın değil, aynı zamanda İslam ve dünya tarihinin şekillenmesinde önemli bir dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıldönümünü idrak ediyoruz.

26 Ağustos 1071’de gerçekleşen ve sonraki asırları kalıcı bir biçimde etkileyen bu tarihî zafer, milletimiz ve husûsen de gençliğimiz için bir iftihar vesilesi olduğu kadar, Türk tarihinin bir kilometre taşıdır.

Tarih kitaplarında ‘Anadolu kapılarını sonuna kadar Türklere açan hadise’ olarak tanımlanan Malazgirt Zaferi, toprak kazanma gayretiyle girişilmiş bir savaştan ibaret değildir. Bu zafer, İslâm dünyasını yok etmeyi amaçlayan bir saldırıya karşı cesaretle ve vazife duygusuyla hareket eden Sultan Alparslan’ın ve yiğit ordusunun tesiri yüzyıllarca hissedilmiş bir kahramanlık destanıdır.

Sultan Alparslan ve komutanlarının gönüllere çaldığı farklı inanç, köken, dil ve kültürlere saygı mayası kısa sürede tutmuş ve bu topraklardaki yaklaşık bin yıllık kardeşliğimizin temelini oluşturmuştur. Bugün dahi aziz milletimizin aynı şuur, inanç ve kararlılıkla kardeşlik ahdimize sahip çıkıp, geçmişinden daha görkemli bir geleceğe ulaşmak için el ele, gönül gönüle olduğunu görmek bizlere mutluluk verirken, ülkemize milletimize düşmanlık besleyenleri kahretmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümünü tebrik ediyor, başta Büyük Komutan Sultan Alparslan olmak üzere, milletimizin istiklâli ve istikbâli için canını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” şeklinde açıklama yaptı.