ajans

Tahtasız, ‘Covit-19 için şimdi tedbirler alınmazsa yarın geç olur’

Tahtasız, ‘Covit-19 için şimdi tedbirler alınmazsa yarın geç olur’
364 views
07 Eylül 2020 - 14:30
Koronada 3 hafta içinde vaka sayısı yüzde 901, vefat sayısı yüzde 433 arttı

“ACİL TEDBİR ALINMALI, GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum’da korona virüs vakalarının ve vefat sayısının korkunç derecede artığını belirterek, “Görünen köy kılavuz istemez. Şimdi tedbir almazsak yarın çok geç olabilir” dedi.
Çorum’da korona virüsten dolayı 3 hafta önce 12 olan vefat sayısının bugünlerde 52 olduğuna dikkati çeken Tahtasız, artış oranının yüzde 433 olduğunu kaydetti.

Pozitif vaka sayısında da 3 hafta önce 750 olan sayının bugünlerde 6757 olduğunu bildiren Tahtasız, vaka oranının da yüzde 901 oranında artığına işaret etti.

Tahtasız, “VİRÜS beklemiyor. Her geçen gün vaka sayıları daha da artıyor. Hastanelerimizin taşıyamayacağı kapasitelere ulaşıyor.
Farklı bir şeyler yapmaz isek durumun çok daha kötü olacağı gözlemleniyor. Görünen köy kılavuz istemiyor” diyerek “şeffaflık” ve “ortak akıl” çağrısında bulundu.

Mehmet Tahtasız’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

SÖYLÜYORUZ: ŞİMDİ TEDBİR ALMAZSAK YARIN ÇOK GEÇ

“Tüm sivil toplum, STK, siyasi parti, kurumlar ve halkımıza çağrımızdır.
İlimiz kaderine mi bırakılacak. Bunca emek heba mı edilecek?

Birlikte olursak başarabiliriz.

İlimizde, 1 Haziran 2020 tarihinde, korona tedbirlerinin azaltılmasıyla başlayan normalleşme sürecinde- özellikle son 3 hafta içerisinde- vaka artışlarının rekor seviyelere ulaştığı gözlemlenmektedir.
10 Mart 2020 ilk vakadan itibaren yapılan sokağa çıkma yasakları, eğitimlerin durdurulması, işyerlerinde faaliyet kısıtlamaları, 65 yaş üstü büyüklerimiz ve 18 yaş altı çocuklarımızın aylarca evlerinde kalmalarına rağmen, gelinen durum maalesef ki kontrol edilebilirlik aşamasını geçmektedir. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, cansiperhane çalışan, kendi sağlıklarını riske atan insanlarımızın bu emeklerini boşa çıkarmaya hakkımız bulunmamaktadır.

Günlerdir korona virüsün, ilimize etkilerini sahada yaptığımız incelemelerle gözlemlemeye çalışarak bilgi paylaşımlarında bulunuyoruz.

Sahada gördüğümüz, genel olarak KABULLENİLMİŞ ÇARESİZLİK. Bunu kesinlikle kabul edemeyiz.
Çalışanlarımızda moral ve motivasyon düşüklüğü gözlemledik. Gerek resmi kurumlar, gerek esnafımız, gerekse de vatandaşlarımız durumun vehametini görmekle birlikte, gerekli davranışı gösterememektedirler.
Vatandaşlarımızın yaşadıkları derin ekonomik sorunlar, salgınla mücadeleyi zorlaştırmaktadır.

Bir plan ve program dahilinde, değişen duruma karşı yeni algoritmalar üretilmesi gerekir. Her il kendi özellerini de ortaya çıkarabilmeli ve çok hızlı karar alma süreçlerini ortaya koymalıdır.

Son dönemde bulaş dağılım merkezlerinin, aynı ev veya aynı işyerini paylaşanlar olduğu ve izolasyonun yeterince sağlanamamasından kaynaklandığı gözlemlenmektedir.
Önceki dönemde de sürekli ifade etmeye çalıştığımız, izolasyonun tam anlamıyla doğru bir şekilde uygulanması ve hiç bir vatandaşımızın mağdur edilmeden bu süreci geçirmesinin sağlanması gerektiğidir.
VİRÜS beklemiyor. Her geçen gün vaka sayıları daha da artıyor. Hastanelerimizin taşıyamayacağı kapasitelere ulaşıyor.
Farklı bir şeyler yapmaz isek durumun çok daha kötü olacağı gözlemleniyor. Görünen köy kılavuz istemiyor.

İl hıfzıssıhha kurulu kararları ile alınan ilave tedbirler olumlu bulunmakla birlikte Çorum’a çağrımızdır.

ŞEFFAFLIK ve ORTAK AKIL

Resmi kurumlar, STK, tüm vatandaşlarımızla birlikte mevcut durumun açık, ayrıntılı bir şekilde paylaşılması ve bir seferberlik gibi ortak akıl ile çalışma yapılması gerekmektedir..
Sorunun muhatapları soruna ortak olmalıdır ki durumun ciddiyetinin farkına varsın. Toplumsal davranış değişikliği sonuca ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.
Çağrımızdır;
1- Semptomları olan kişiler vaka olarak değerlendirilmeli, hastaneye ulaşım özel olarak sağlanmalı (ideali şehir içerisinde de test merkezleri olması) ve test sonucunun çıkması beklenmeden birinci derece yakınları da izolasyona alınmalıdır. Test yaptırabilmek için saatlerce sırada beklememelidir.
2- Küçücük bir evde izolasyon koşulu yok ise insanlarımıza daha farklı bir yerde izolasyon imkanı sağlanmalıdır.
3- Aynı evde de olsa izolasyonun nasıl olabileceği detaylı anlatılmalıdır.
4- İzolasyondaki hastalar ve yakınlarının mağduriyetleri giderilmelidir ki insanlar izolasyon dışına çıkma gereği duymasınlar. Uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. İl Hıfzıssıhha kararlarında alınarak hayata geçirilen, Mahalle Denetleme Birimleri, yerinde mağduriyet incelemesi yapmalı ve tespit edilen ihtiyaçlar acil olarak karşılanmalıdır.
5- Vatandaşlarımızın covid-19 konusunda Maske, Mesafe ve Hijyen bilgilendirilmelerinin sürekli yapılması gerekmektedir. Bir çok insanımızın maalesef ki hatalı bilgilere sahip oldukları görülmüştür.
6- Halkın sağlıklı maske ve hijyen malzemelerine ulaşımı sağlanmalıdır. Maddi koşulları uygun olmayan kişilere yeteri kadar sağlıklı maske ve hijyen malzeme desteği verilmelidir.
Günlerce aynı kalitesiz maske kullanımının ve satışının önüne geçilmelidir.
7- Özellikle sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının artırılması için ek çalışmalar yapılmalıdır. Resmi görevliler, çalışanlara veya halkımıza suçlayıcı cümleler kullanmamalı soruna odaklı bir yaklaşım sergilemelidir. Sorunun çözümünden sorumlu olanların şikayet hakkı bulunmaz.
8- Özel okullarda 8 ve 12 sınıflar örgün eğitime başlamıştır. Sağlık bilim kurulu negatif görüş belirtmesine rağmen Bakanlık orta eğitim kurumlarında 21 Eylül’de örgün eğitimin başlaması kararını değiştirmemiştir. İlimizdeki günlük vaka sayısı kaça düşmelidir ki okullar açılabilsin. Hedef nedir? İlimiz için hedef belirlenmeli ve eğitime ilişkin detaylı planlamalar yapılmalıdır. Öğrenci sayısı, servis, yiyecek durumu, İzolasyondaki çocuklarımızın eğitime devamı nasıl sağlanacağı konusunda etkin çalışmalar yapılmalıdır.
9- Özellikle vaka sayısının arttığı; işyeri, sektör, bölge, bina gibi noktalara, mağduriyet yaratmadan ,kısıtlama veya karantina tedbirleri geç kalınmadan alınmalı, temaslı taramaları yapılmalıdır.
10- Pandemi hastanesi olarak ilan edilecek hastanelerin bir oldu bitti ile değil, tekniki, fiziki alt yapılarının ve personel sayılarının yeterli hale getirilip hizmete açılması elzemdir.”