ajans

Su sıkıntısı köylüye eylem yaptırdı

Su sıkıntısı köylüye eylem yaptırdı
559 views
19 Haziran 2019 - 9:46

Çorum’da köylerine taş ocağı kurulmasına tepki gösteren köylüler Valilik binası önünde eylem yaptı. Taş ocağı işletmesi nedeniyle köylerinin içme suyunun kesildiğini iddia eden köylüler çalışmanın durdurulması istedi. Köylüler Vali Mustafa Çiftçi ile görüşmek için uzun süre valilik önünde beklerken, eylem sırasında zaman zaman tansiyon yükseldi.
Çorum merkeze bağlı Üyük Köyü’ne bir kilometre uzaklıkta kurulan taş ocağı köy halkının tepkisine neden oldu. Köylüler, taş ocağının çalışmaları sırasında, inşaat sahasının yakınındaki kaynaktan gelen suyun kesildiğini iddia etti. Köye gelen içme suyu ve tarım arazilerini suladıkları kaynağın taş ocağındaki çalışmalardan etkilendiğini dile getiren köylüler çalışmaların durulmasını istediler.
Sabah saatlerinde Çorum Valiliği binası önünde toplanan kalabalık grup Vali Mustafa Çiftçi ile görüşmek istediklerini söyledi. Vali Mustafa Çiftçi’nin Ortaköy ilçesindeki programı nedeniyle Valilik binasında olmadığını öğrenen köylüler Valilik binası önünde oturarak beklemeye başladı.
Köy sakinlerinden Muhammet Sefa Uysal gazetecilere yaptığı açıklamada, taş ocağı kurulmasına daha önceki yıllarda da itirazlarda bulunduklarını ve buranın 3 defa ruhsatının iptal edilerek faaliyetinin durulduğunu söyledi. Taş ocağı işletmesinin son olarak mahkeme kararı ile yeniden çalışmalara başladığını belirten Uysal “Taş ocağı işletmecisine ruhsat verilmiş. Trabzonlu firma 1500 kişinin suyuna engel oluyor. Köyümüzün geleceği ile oynuyorlar. Biz çiftçiyiz, suyumuz olmazsa ürün yetiştiremeyiz. Bu taş ocağı bizim bahçelerimize ve arazilerimize zarar veriyor. Atılan dinamitler yüzünden köyde duramıyoruz. Köyümüzün üzerine toz çöküyor. Meyvelerimiz kurudu,taş ocağı yüzünden verim alamıyoruz” dedi.
Taş ocağının köye bir kilometre mesafedeki su kaynağının yanına kurulduğunu söyleyen Uysal, buradaki şantiyede Jandarma eşliğinden çalışma yapıldığını belirtti. Uysal “Bunların amacı taş ocağı işletmek değil, amaçları altın ve maden aramak. 3 defa iptal kararı verilmesine rağmen neden şimdi yeniden ruhsat verildi? Biz gerekirse günlerce burada bekleriz. Yarın çocuklarımızla eşlerimizle yeniden geliriz. Vali ile görüşmeden hiçbir yere gitmeyiz” dedi.
Üyük Köyü Muhtarı Ali Yalvaç ve Merkez Köy Muhtarları Derneği Başkanı Zeki Oral da Çorum Valiliğine gelerek, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile görüştü. Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Merkez Köy Muhtarları Derneği Başkanı Zeki Oral taş ocağındaki faaliyetlerin durdurulması için yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.
Oral ” Üyük Köyü ile Ovakarapınar Köyü arasında taş ocağı işletmesi kuruldu. Buradaki çalışmalar iki köyün de içme suyunu etkiliyor. Daha önceden dava açılmıştı ancak yargı taş ocağı işletmesinin lehine karar verdi. İş makineleri gelerek yeniden köyde çalışmalara başladı. Köy halkı ve bizler içme suyu ve arazileri olumsuz etkilediği için bu taş ocağına karşıyız. İçme suyunun yanı sıra bu bölgede sit alanı var. Taş ocağı faaliyetinin durdurulması için yetkililerden destek bekliyoruz” dedi.
Köylüler Valilik önünde bekleyişini sürdürdüğü sırada Vali Yardımcısı Recep Yüksel köylülerle görüştü. Vali Mustafa Çiftçi ile birlikte köye giderek inceleme yapacaklarını belirten Yüksel, öfkeli köylüleri sakinleştirmeye çalıştı. Vali Yardımcısı Yüksel “Burasıyla ilgili daha önceden itirazlar yapıldı. Konuyu yargıya intikal etti. Ancak mahkeme kararı işletmeci lehine olduğu için çalışmalar yeniden başlatılmış. Yapılan işlemler mahkeme kararına göre yapılıyor. Ancak siz orada içme suyunun etkilendiğini, sit alanı olduğunu, tarımsal faaliyetlerin ve sulamanın zarar gördüğünü söylüyorsunuz. Dilekçelerinizi işleme koyuyoruz. Özel İdare genel sekreterimize talimat verdim. Burada beklemenize gerek yok. Şu anda Ortaköy ilçesinde programımız var. Vali beyle birlikte Ortaköy ilçesinden dönüşümüzde köyünüze uğracağız. Sorunlarınızı ve şikayetlerini yerinde tespit edip, sizinle görüşeceğiz. Biz hukuk devletiyiz. Mahkeme kararına da bakacağız ve itirazlarınızı tekrar değerlendireceğiz. İllaki valilik önünde beklemek istiyorsanız burası halkın yeridir, bekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.
Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in bu açıklamaları köylüleri ikna etmedi. Zaman zaman tansiyon yükselirken, Vali Yarımcısı Yüksel’in sesini yükseltmesine köylüler tepki gösterdi. Vali Yarımcısı yuhalayan köylüler “Koca köyü bir şahısa satıyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.
Vali Mustafa Çiftçi ile görüşmeden bir yere gitmeyeceklerini söyleyen köylüler Çorum Valiliği binası önünde yaklaşık 2 saat oturma eylemi yaptı. Öfkeli kalabalığı ikna etmek zor oldu. Merkez Köy Muhtarları Derneği Başkanı Zeki Oral Vali Mustafa Çifti ile görüştüğünü ve akşam saatlerine köye gelerek kendileri ile görüşeceğini söylemesi üzerine, köylüler Valilik binası önündeki eylemlerine son vererek dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin