ajans

SARIBAL, HÜKÜMETİN TARIM POLİTİKALARINI ELEŞTİEDİ

SARIBAL, HÜKÜMETİN TARIM POLİTİKALARINI ELEŞTİEDİ
463 views
23 Şubat 2020 - 11:41

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 17 yılda Türkiye’nin 104 milyar dolarlık tarımsal ürün ithal ettiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, partisinin Çorum’da düzenlenen il kongresine katıldı. Sarıbal, kongrede yaptığı konuşmada hükümetin tarım politikalarını eleştirdi.

20 yıl önce bu ülkenin saman ithal edeceğinin kimsenin aklına gelmeyeceğini dile getiren Sarıbal, “Bugün Bulgaristan’dan sürekli saman geliyor. İktidar 300 bin ton et almış. 5 milyon büyükbaş hayvan, 3 milyon küçükbaş havyan. Yem, küspe, mısır, buğday arpa aklınıza ne gelirse. 17 yıllık iktidar döneminde 104 milyar dolarlık tarımsal ürünler ithal ettik. Bugün ki kurla hesapladığımızda 600 milyarın üzerinde yapıyor. Oysa 17 yıl boyunca iktidarın bütünüyle halka destek olarak verdiği para 120 milyar civarında” dedi.

2020 yılında toplam bütçeden çiftçilere verilecek desteğin 22 milyar lira olduğunu dile getiren Sarıbal, çiftçinin bir yılda zam gelmezse mazota vereceği paranın 20 milyar olduğunu, toplam verilen desteğin çiftçilerin cebinden çıkan mazot parası kadar olduğunu savundu.

Tarımın Türkiye’nin kalkınabilmesi için en önemli araçlardan birisi olduğunu dile getiren Sarıbal, “Bu kentte yaşanan yoksulluğun sorumlusu kim. Bu kentte yaşanan travmanın sorumlusu kim. Köyden kopup geldiniz de kentte sizi bekleyen mutlu bir hayat mı vardı? 5 yıldızlı villalarınız içinde her türlü lüksün olduğu hayat mı vardı? Köyden kopardılar. Ne yazık ki bugün dünyanın en çok buğday ithal eden ülkeyiz, yine en çok mısır ithal eden ülkeyiz. Yine 2019 yılında rekor kırdık patates. Yine soğan. 2019 yılında dünya rekoru. Bu bölge soğan bölgesi. Soğan üretiyorsunuz. 2 aydır ihracatı yasak. Kısıt getirdiler. Ama bir önceki seneyi hatıryalayım geçen yıl zumanlar çadırlar vardı. Varlık çadırları mı? Ylokluk çadırlarmı ? Biz yoksulluk çadırları diyorduk, iktidar varlık çadırları diyordu. Ama iktidar varlığı çok seviyor. Madem varlık çadırıydı neden kendileri değilde yoksul halk giriyordu? O yıl patates, soğan 5 liraydı, 10 liraydı bu yıl patates 90 kuruştu. Soğan 60-70 kuruşa satıldı. Depolarda soğanı olanlara terörist dendi. Tarım bu ülkenin aynı Mustafa Kemal döneminde olduğu gibi kalkınabilmesinin en önemli araçlarından biridir. 2002 yılında 2 milyon 800 bin çiftçimiz vardı. Toplam borçları 2.5-3 milyar civarındaydı. Şuanda 2 milyon 100 bin civarında kayıtlı çiftçimiz var. Borç, resmi yasal borç 130 milyar, ilaçcıya, gübreciye, tohumcuya borçla beraber 160 milyar borç var. Çiftçiler tarlalarını, bağını, bahçesini evini satsa bile bu borçları ödeyemez” ifadelerini kullandı.

Kongereye CHP Çorum milletvekili Tufan Köse, CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, CHP Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, ilçe başkanları ve partililer katıldı.