ajans

Perinçek’e şok! Vatan Partisi’nde toplu istifa

Perinçek’e şok! Vatan Partisi’nde toplu istifa
447 views
22 Ocak 2021 - 15:12

Doğu Perinçek’e şok! “Kendi üyelerinin hukukunu savunamayan bir parti, başkaları için, halk için, ülke için hiçbir şey yapamaz” diyen 108 kişi Vatan Partisi’nden istifa etti.

Vatan Partisi’nde partinin kurucuları arasında yer alan Hikmet Çiçek ve Mehmet Bedri Gültekin’in ihraç istemiyle disipline sevk edilmeleri ile başlayan kriz toplu istifa ile sonuçlandı.

Mehmet Bedir Gültekin’in ardından, aralarında Hikmet Çiçek’in de olduğu 108 kişi, ortak bir açıklama ile Vatan Partisi’nden istifa ettiklerini duyurdu.

“PARTİ’NİN İNTİHARINA KARAR VERMİŞLERDİR”

Yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapan Vatan Partisi üyesi 108 kişi, “Bu toplantılarda Vatan Partisi yöneticileri, partinin intiharına karar vermişlerdir” diyerek sürece tepki gösterdiler.

Açıklamada, “Genel Başkan ve onunla birlikte hareket eden MYK üyeleri, rahatlıkla “MDK kararını tanımıyoruz ve adeta ‘bu kurulu lağvediyoruz’ diyebilmişlerdir. MKK da bunu onaylamıştır” ifadelerine yer verildi.

MYK toplantısında “Entrikacılıkla”, “komploculukla”, “ahlaksızlıkla” ve “Parti düşmanlığı yapmakla” suçlanan bazı Merkez Disiplin Kurulu üyelerinin ise özür dileyerek genel başkana bağlılık bildirmelerinin “utanç verici” olduğu vurgulanan açıklamada, “Yaşananlar, devrimci bir partide “parti ve lider fetişizmi”nin insan aklını nasıl dumura uğrattığının ve bir siyasi partinin nasıl intihar ettiğinin resmidir” dendi.

Mehmet Bedri Gültekin ne de Hikmet Çiçek’in yargıya gitmeleri halinde ihraç kararını iptal ettirebileceklerini bildikleri halde bu yola başvuramayacakları belirtilen açıklama şu ifadelerle sona erdi:

 

“Parti içi demokrasinin olmadığı, farklı görüşte olan üyenin hemen “düşman tarafına” geçmekle suçlandığı ve her türlü hukuk ve ahlak dışı yöntemin geçerli olduğu bir ortamda verilecek bir “parti içi mücadele” olamaz. Bundan böyle Vatan Partisi üyelerinin hiçbir güvencesi kalmamıştır. Kendi üyelerinin hukukunu savunamayan bir parti, başkaları için, halk için, ülke için hiçbir şey yapamaz. Bütün bunlardan dolayı bir devrimcinin Vatan Partisi saflarında yapacağı bir şey de kalmamıştır. Bu komediye artık bir son vermek gerekiyor. Elbette, 50 yıldır örgütlü mücadele içinde olan devrimciler olarak bunda sonra da; yola çıkarken şiar edindiğimiz “Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye” yolunda mücadelemize devam edeceğiz”