ajans

ÖZSAÇMACI, “BELEDİYEDE HER EKİP RANT PEŞİNDE”

ÖZSAÇMACI, “BELEDİYEDE HER EKİP RANT PEŞİNDE”
603 views
09 Ocak 2020 - 8:24

İyi Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Çorum Belediyesi’nni bazı cadde ve sokaklarda ücretli otopark kararını yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Özsaçmacı, yaptığı açıklamada, “Çorum Belediyesi’nin ilgili Encümen kararını, kamu yararı ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda uygun kullanılmadığından İdare Mahkemesi nezdinde girişimde bulunacağımızı kamuoyuna duyururuz.”dedi.

Özsaçmacı, yaptığı yazılı açıklamada, 17 yıldır AK Partili Belediye Başkanlarınca kesintisiz yönetilen Çorum Belediyesi’nin bugüne kadar yollarda bir iyileştirme yapmadığını ve hatalarının faturasını ise vatandaşa kestiğini savundu.

Çorum Belediyesi’ni neredeyse çeyrek asırdır yöneten düşüncenin her dönem yeni bir ekiple rant paylaşımı içerisine girdiğini iddia eden Özsaçmacı, “Şöyle ki çeyrek asra yakındır yapı ruhsatı vermeden önce otopark harcı alınmaktadır. 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelere dayanarak vatandaşlara yapı ruhsatını vermeden önce belli bir otopark harcı almakta ve bu harcı da yapılacak binanın büyüklüğüne, konumuna ve değerine göre belirlemektedir.

Yani vatandaş bir yere bina yapacaksa, belediyeye öncelikle otopark ücreti yatıracaktır. Yani vatandaş binasını yapmadan önce otoparkının bedelini peşinen ödemek zorunda bırakılmaktadır. Hal böyle iken belediye otoparkları yapması gerekmekte ya da alınan otopark harçlarının geri iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

Bu bedelin belediyelerin kamu bankalarında açtırdıkları özel otopark hesabında faizle muhafaza edilmesi gerektiğinin altını çizen Bekir Özsaçmacı, şöyle dedi; “Bu otopark parasının da başka amaçlar için kullanılması emredici bir dille yasaklanmıştır.

Bu hesapta toplanan paralar, yalnızca otopark inşaatı masrafları için kullanılır ve İçişleri Bakanlığınca denetlenir denilmektedir. Çorum Belediyesi her ne kadar 5393 Sayılı Belediyeler Kanununa göre kendine yol açmaya çalışsa da 3194 Sayılı İmar Yasasının ilgili hükümlerine göre, herhangi bir sahanın imar planında gösterildiği amacın dışında başka bir amaçla kullanılamayacağı, ihtiyaca binaen lüzumlu park yerlerinin de imar planında gösterilmesi gerektiği imar yasasında belirlenmiştir.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2018 yılında yayınlanan otopark yönetmeliği açıktır. Bahsettiğimiz yasal durumlar ortada iken ve dahi alınan otopark ücretleri de mevcut iken tüm Çorumlu konut, mülk sahiplerinde alınan bedellerin geri ödenmesi ya da belediyenin otopark yapması gerekliliktir. Cadde ve sokakların otopark olarak tahsis edilerek işletilmesi, kiraya verilmesi konusunda Danıştay 8. Dairesinin vermiş olduğu kararlar belediyenin takdir yetkisine hukuki itirazlarımızın cevabını oluşturmaktadır. Çorum Belediyesi’nin ilgili Encümen kararını, kamu yararı ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda uygun kullanılmadığından İdare Mahkemesi nezdinde girişimde bulunacağımızı kamuoyuna duyururuz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin