ajans

MECLİSİN GÜNDEMİ METEOROLOJİ, KAYA’NIN GÜNDEMİ ÇORUM

MECLİSİN GÜNDEMİ METEOROLOJİ, KAYA’NIN GÜNDEMİ ÇORUM
785 views
14 Aralık 2020 - 12:42

Çorum’un tarım ve hayvancılık kenti olmasının yanında bir sanayi şehri olduğunu belirten Kaya, kentin sanayisi için elzem olan hızlı tren ve hava alanı hakkında açıklamalarda bulundu.

Meteorolooji Genel Müdürlüğü’nün bütçesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak bir konuşma yapan AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, bütçeden çok Çorum’un elzem ihtiyaçlarını gündeme taşıdı.

Çorum’un 1.5 milyar dolarlık ihracatına dikkat çeken Kaya meclis konuşmasında; “Çorum, tarım ve hayvancılık alanında ülkemizde önemli bir yere sahip olduğu kadar aynı zamanda bir sanayi ve üretim kentidir.

Şehrimiz, makine, tuğla, döküm, altın, kiremit ve yumurta üretiminde, ülke üretimine ve istihdamına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de 3 altın rafinerisinden bir tanesi Çorum’da bulunmaktadır. Çevre illerde ihracat rakamları 10-15 milyon dolar iken, Çorum’un 2019 yılı ihracat rakamı ise 1.5 milyar dolardır. Çorum’un 2002 yılında ihracatı  29 milyon dolar iken, bugün 1.5 milyar dolardır.

Çorum sanayisinin daha fazla üretim yapması, istihdam sağlaması için işlediği mamul maddeyi limanlara götürmesi ve işleyeceği ham maddeyi Çorum’a taşıması için Çorum için elzem olan hızlı tren için çalışmalar başladı. Hızlı tren için proje aşaması geçildi ve inşallah en yakın zamanda hızlı tren Çorum halkının hizmetine sunulacaktır.

Hava alanı için de önceki dönem Ulaştırma Bakanımız Çorum ziyaretinde eski hava alanı inşaatında incelemelerde bulunmuş ve çalışmaları başlatmıştı” dedi.

Çorum’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 328 milyon liralık bir yatırımı olduğunu ifade eden Kaya, “Biz Çorum’un en önemli üretim kaynağının tarım olduğunu düşünerek  tüm arazilerin sulanması için sulanabilir arazi oranını %10’lar dan %42’lere yükselttik.

Sulanabilir arazi oranının yükselmesi için Alaca’da Koçhisar Barajı’nı yaptık. Koçhisar Barajı bittiğinde sulamasıyla beraber 120 bin dönüm arazi suya kavuşacak. Koçhisar 1.etabı tamamlandı, ikinci etabı ise 11 Ocak’ta ihale edilecek. Tımarlı sulamasıyla 80 bin dönüm araziyi suluyoruz. İskilip’te Derekargın Barajı ile büyük bir araziyi suluyoruz.

Osmacık’ta Dutludere sulama ihalesini ihaleye çıkarıyoruz. Osmancık, Laçin, Dodurga ekonomisine 40 milyon liralık bir katkı sağlayacağız. Osmancık içme suyu isale hattını 2021 Ocak ayında ihale ediyoruz. Uğurludağ’da, Dodurga’da, Oğuzlar’da, Kargı’da da içme suyu ve sulama projelerini hizmete sunduk. Sungurlu için çok önemli olan Kırankışla Barajı’nı 2021 yılında inşaatına başlayacağız.  Çorum’da tarım ve hayvancılığı geliştiriyoruz. Çorum tarım ürünlerinde Türkiye’de söz sahibi illerden biridir. Trikale üretiminde 1., soğan üretiminde 3.sırada, yeşil mercimek üretiminde de 4.sıradadır. İnşallah hükümetimizin verdiği katkılarla bu üretimler devam edecektir.” dedi.