ajans

“Kurban Bayramında vatandaşı kavurdunuz”

“Kurban Bayramında vatandaşı kavurdunuz”
264 views
08 Ağustos 2020 - 12:55

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, BELTAŞ’a devredilen mezbahanede uçuk rakamlarla kurban kesimini yapıldığını söyleyerek, “kurban eti yerine vatandaşı kavurdunuz” dedi.

Yılmaz, ayrıca BELTAŞ, yönetiminin aldığı maaş ve Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın makam aracını da eleştirdi.

Çorum Belediye Meclisi toplantısında belediye ait mezbahanenin yüksek ücretle kurban kestiği ileri sürüldü. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İstanbul’u örnek göstererek eleştirilere cevap verdi.

CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Kurban Bayramı’nda belediyeye ait mezbahanede yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Yılmaz, BELTAŞ’a devredilen mezbahanede uçuk rakamlara kurban kesiminin yapıldığını söyledi.

2019 yılında mezbahane henüz BELTAŞ’a devredilmeden önce orada hayvan kesim ücretlerini belirlediğine dikkat çeken Yılmaz, “2019 yılında belirlenen fiyatlar büyükbaş hayvan için 150 TL, küçükbaş hayvanlar için 30 TL olarak belirlenmişti. Fakat bu Kurban Bayramı’nda tarafımıza şikayet geldi. Kurban Bayramı’nda büyükbaş kesim ücretlerinin 400 TL’den kesilmiş. Bir vatandaşımızın dekontunu aldık. 400 TL kesim için, 400 TL de parçalattırma için toplam 800 TL ödemiş. Şehrin genel bütçesinden yapılan mezbahaneye vatandaşımız bu kadar para ödemiş. Neden bu kurban kesimi ücretsiz olmadı da normal belirlenmiş fiyatın üstünde kurban kestik.

Siz kavurma yapacağız dediniz de biz yanlış anlamışız. Vatandaşı bu Kurban Bayramı’nda kavurmuşunuz”  açıklamalarında bulundu.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni örnek gösterdi. Ücretlerin uygun olduğunu kaydeden Aşgın, “Belediyenin ücretlendirme en makul ücretlendirmedir” dedi.

Aşgın, “İstanbul’da kesilmeyen kurban için 1200 TL ücret alındı. Bizler en makul ücretleri uyguladık. Vatandaştan çok sayıda teşekkür aldık” ifadesini kullandı.

Tuncay Yılmaz da, “her seferinde İstanbul’u örnek vermeyin. Burası Çorum. Çorumluyuz, birbirimizden sorumluyuz. Madem İstanbul’un yönetimini beğenmiyorsunuz, kendiniz aday olun” diye konuştu.(mercek)