ajans

Koçhisar baraj isale hattı ihalesi 21 Ekim’de yapılacak

Koçhisar baraj isale hattı ihalesi 21 Ekim’de yapılacak
391 views
23 Eylül 2019 - 16:40

Çorum’un içme suyu kaynaklarının artırılması, vatandaşların içme suyu sıkıntısı yaşamaması amacıyla bakanlıklar ve kurumlarla yapılan görüşmeler sonucunda Alaca Koçhisar Barajı isale hattı projesi 21 Ekim 2019 tarihinde ihale edilecek.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Çorum Milletvekillerimiz, Valimiz ve AK Parti İl Başkanımız ile Çorum için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Fatih Metin ve Bakanlık Genel Müdürlerini yaptığımız ziyaretlerin müjdelerini almaya başladık. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız 52 bin 685 metrelik Koçhisar isale hattı ihale programına alındı. Koçhisar Barajından 900 mm. iç çapında çelik borular Organize Sanayi Bölgesi içmesuyu arıtma tesisine kadar döşenecek. Ankara yolu ve Alaca yolunu kazmamak için yolların altından 1100 mm. iç çapında çelik borularla 934 metre yatay sondaj yapılacak. Yeni isale hattı için gerekli tüm vantuzlar, tahliyeler, debimetreler, vanalar takılacak ve bunlar için odalar da oluşturulacak. Yılda 12 milyon metreküp su temin edeceğimiz Koçhisar Barajı’ndan bu çalışma ile Çorum’un içme suyunun büyük bir bölümünü karşılayacağız. Koçhisar Barajından su almamız şehrimizdeki diğer barajlarımızın da doluluk oranlarına katkı sağlayacak” dedi.

’10 bin metreküplük su deposu inşa edilecek’

Başkan Aşgın, “İhale kapsamında Çorum Belediyesi’nin Bahabey İçmesuyu Arıtma Tesisi sahasına 10.000 metreküplük su deposu inşa edilecek. Yeni Tesisler Uzaktan İzleme ve Uzaktan Komuta (SCADA) Merkezinden kontrol edilecek. Proje 540 takvim günü içerisinde tamamlanacak. İşin yüzde 10’u 2019 yılında, yüzde 70’i 2020 yılında ve yüzde 20’si ise 2021 yılında tamamlanacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Çorum’un içme suyuyla ilgili onlarca yıl herhangi bir sıkıntısı kalmayacaktır. Seçim döneminde hemşehrilerimize sunduğumuz önemli projelerimizden biri olan Koçhisar isale hattının hayata geçecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Çorum için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmanın, birlikte gayret göstermenin meyvelerini hep birlikte alıyoruz. Çorum’a hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin