ajans

Kavuncu ‘borçlar bitti’, Bulut ‘bütçe kadar borç var’

Kavuncu ‘borçlar bitti’, Bulut ‘bütçe kadar borç var’
562 views
08 Temmuz 2020 - 13:16

AK PARTİLİ VEKİLE GÖRE BELEDİYE DÜZE ÇIKTI, CHP MECLİS ÜYESİNE GÖRE BATAĞA SÜRÜKLENİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Üyeleri tarafından yapılan basın toplantısında konuşan Nazik Bulut, Çorum Belediyesi’nin hızla batağa sürüklendiğini ve önceki yıllara oranla proje ve yatırımlarda büyük ölçüde düşüş olduğunu  söyledi.

Oysa daha birkaç gün önce AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu Çorum Kalesi’nin dönüşüm programında yaptığı bir konuşmada, belediyenin borçlarının bittiğini ve yatırımların arttığını dile getirmişti.

Çorum Belediyesi’nin bütçesi kadar borcu olduğunu vurgulayan Bulut, “Transfer gelirleri dediğimiz genel bütçeden İller Bankası’ndan Çorum’un nüfusuna göre aldığı paylardan bahsediyoruz. Bunlar Çorum Belediyesi’nin kasasına girmeden çeşitli borçlar dolayısıyla kesildiği için bütçeden bu gelirlerimizden faydalanamıyoruz. Borçlanmada Belediye çok büyük sıkıntı içerisinde. Öz varlıklarımızdan arsa satışı gerçekleştiriyorlar. 38 milyon faiz gideri var. Toplam borcun 2018 rakamlarına göre 57 milyon olduğunu, kamuyla birlikte bu rakamın 415 milyon olduğunu, zaten bütçemiz 425 milyonken biz 415 milyon borç yüküyle başbaşayız ve bunları ödemekte zorlanıyoruz. Belediye batık durumda. Bu konuda belediyenin kamuoyuna bir hesap vermesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.”

Bulut, belediyenin mali tablosunu işaret ederek, bütçe yönetiminde yapılan hataları şöyle sıraladı:

“396 araçlık bir kapalı otopark yapımı hedeflenmiş ve bu bütçelenmiş fakat faaliyet raporunda yer almıyordu. Bunu başkanımıza sorduk. Çorum’da inşaat yapan tüm firmalardan otopark parası kesiliyor. Bu paralar otopark yapımında kullanılmadıysa nerede kullanılmıştır. Buna benzer yatırım kalemlerini sorduk. Belediye batık durumda.
Açık ihalede fiyat tahminleri yapılıyor. Buradaki hesaplanan maliyetlerin gerçekleşen maliyetlerin çok üstünde olduğuna vurgu yaptık. Göz göre göre Çorum Belediyesi’nin bir riskle baş başa bırakıldığı konusunda yönetimi uyardım. Doğrudan teminler çok sıkıntılı, Çorum’da 12 bin esnaf çeşitli konularda faaliyet gösterirken burada birkaç firma üzerinden doğrudan teminlerin yapıldığını tespit ettik. Bunları denetim raporuna yazdık. Çok sayıda personel çalışıyor ve yasal sınıra dayanmış bu konuda belediyeyi uyardık.
Belediyenin öz gelirlerimizi tahsil etmediğimize vurgu yaptık. Gelirleri tahmin etmediğinizde bütçe açık vermeye başlıyor. Bu konuda gerekli uyarılarda bulunduk. Tarihi önemli bir konuma sahip olan Çorum’da turizm gelirlerimiz sıfır. Acilen bu konuya çalışılmalı ve Çorum’a turist çekecek politikalar ve projeler yapılması ve kayıt dışı gelirlerin kayıt altına alınması konusunda yönetimi uyardık.”