ajans

Göktaşı Çorum Müzes’nde

Göktaşı Çorum Müzes’nde
577 views
16 Ocak 2020 - 11:43

Alaca’da bir çiftçi tarafından tarlada bulunan göktaşı Çorum Müzesi’nde… Geçtiğimiz Nisan ayında Alaca’da tarlasını ekime hazırlayan bir çiftçi tarafından bulunan Göktaşı Çorum Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Alaca ilçesinin Gerdekkaya köyünde Mutlu Yılmaz tarafından bulunarak analizi yaptırılan ve içeriğinde krom, kobalt, nikel, bakır, altın, galyum, antimon, tungsten, renyum, iridyum, platinyum ve ağırlıklı olarak demir olduğu anlaşılan IRON-IAB-sLL ( Demir Göktaşı) grubuna ait göktaşı Gerdekkaya Meteoriti olarak literatüre geçmişti. Gerdekkaya’da bulunan daha çok demir-nikel alaşımı olan 68 kg ağırlığındaki göktaşı, Türkiye’de şimdiye kadar bulunmuş olan 3. büyük göktaşı olarak kabul gördü.

Vali Mustafa Çiftçi’nin konuya gösterdiği hassasiyet ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gelen talepler üzerine Göktaşı Müze Müdürlüğünce oluşturulan geçici sergi salonunda 15 Şubat 2020 tarihine kadar sergilenecek. Haftanın 7 günü 08.00-17.00 saatleri arasında açık olan Çorum Müzesi’nde geçici sergi salonunda ziyarete açılan Göktaşı ücretsiz olarak görebilecek.