ajans

ENTÜBE SAYISI 40’IN ÜZERİNDE

ENTÜBE SAYISI 40’IN ÜZERİNDE
270 views
13 Eylül 2020 - 15:13

Çorum’da sadece 2 gün içerisinde 21 kişi covit-19’dan hayatını kaybetti; haberlerinin yankıları devam ederken, entübe hasta sayısının 40’ın üzerinde olduğu öğrenildi.
11-12 Eylül tarihlerinde covit-19 nedeni ile Çorum’da 21 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından  virüs kaparak tedavi altına alınan hastalar arasında, 40’ın üzerinde hastanın entübe durumda olduğu iddia ediliyor.

Üniversite Hastanesi’nde bulunan çok sayıda servisin yanı sıra Pandemi Hastanesi olarak devam eden Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin de tam kapasiteye ulaştığı Çorum’da, hasta sayısının her geçen gün artması, entübe hastalar ve yaşanan ölümler, alınan önlemlerin bir caydırıcılığının olmadığını, vatandaşların tedbir kararlarını umursamadığını gösteriyor.

Çorum’da, salgın nedeni ile ölümlerin devam etmesinden endişe duyuluyor.

ENTÜBE HASTA NE DEMEK?

Hasta normal solunumunu devam ettiremediği için suni solunum oluşturmak adına uygulanan entübe işlemi sonrası vakaya entübe hasta adı veriliyor. Entübe hastalar kendilerine bağlanan suni solunum ile birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Hastanın solunum yetmezliğine yol açan durumu ortadan kalkar veya hafifler, hasta kendi başına yeterli nefesi alır hale gelirse entübasyon işlemi sonlandırılabilir. Bu işleme de tıpta “ekstübasyon” adı verilir. Entübasyon süresi bazen çok uzayabilir.

Kısaca entübe demek, artık nefes alamıyorsun demektir. Makineye bağlandın demektir.