ajans

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ ÇORUM’DA

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ ÇORUM’DA
385 views
25 Şubat 2020 - 13:20

Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş’tan uyarı
“Bu saldırılar engellenmedikçe, durdurulmadıkça Almanya’nın ya da bu olayların olduğu yerlerin geleceği karanlık”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yurt dışında yaşayan insanlara yönelik saldırıların önlenmesi çağrısında bulunarak, “Yetkililer tarafından bu saldırılar engellenmedikçe, durdurulmadıkça Almanya’nın geleceği yada bu olayların olduğu yerlerin geleceği gerçekten karanlıktır diye düşünüyorum” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubatta aşırı ırkçı Tobias Rathjen’in silahlı saldırısı sonucu öldürülen Fatih Saraçoğlu’nun cenazesine katılmak üzere Çorum’a geldi. Erbaş, cenaze töreni öncesi Çorum Valiliğini ziyaret etti.


Gazetecilerin artan terör olaylarına yönelik sorularını yanıtlayan Erbaş, “Öncelikle Almanya’da bu menfur saldırı sonucunda hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenabı Haktan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Yakınlarına sabır cemil niyaz ediyorum. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde özellikle camilerimize ve miletimizin işyerlerine saldırılar gittikçe artıyor. Alman nazizminin, ırkçılığının hortladığını ve özellikle İslama fobia dediğimiz İslam karşıtlığının artması sebebiyle bu türk saldırıların olduğunu görüyoruz. Kınıyoruz. Ve her zaman yetkilileri uyarıyoruz. Bunun sadece yabancılara, Türklere değil Almanya’da yada Avrupa’da yaşayan diğer ülke vatandaşlarına değil Almanya’nın kendi vatandaşlarına da süre içerisinde zararlı olacağını, hatta şu anda olan bu saldırılardan herkesin rahatsız olduğu ve büyük bir huzursuzluğa neden olduğu ortadadır. Yetkililer tarafından bu saldırılar engellenmedikçe, durdurulmadıkça Almanya’nın geleceği yada bu olayların olduğu yerlerin geleceği gerçekten karanlıktır diye düşünüyorum. Herkesin tedbir alması ve bu saldırılara son vermesi gerektiğini önem arz ettiğini ifade etmek istiyorum” dedi.