ajans

DİN GÖREVLİSİ, “VALİ, HAVA SOĞUK DUAYI KISA TUT DEDİ”

DİN GÖREVLİSİ, “VALİ, HAVA SOĞUK DUAYI KISA TUT DEDİ”
1.190 views
18 Mart 2020 - 12:05

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105.yılı anma programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duada yer verilmemesi üzerine bir kınama yayınladı.

Tahtasız kınama açıklamasında, “Tüm dünyada meydana gelen küresel virüs salgınından dolayı ülkemiz halkı maddi, manevi zor günlerden geçmektedir.

Bu zor günleri atlatabilmemiz için canlarını hiçe sayarak görev yapan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere halkımıza, siyasilere ve devlet yetkililerimize teşekkürü borç biliriz.


Ülkemizde  birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde hiçbir siyasi polemiğe ve gündeme girmek istemiyoruz.
Lakin bugün 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 105.yılı anma programımız yıllardır Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda Atatürk Anıtın da saygı duruşu, İstiklal Marşı, çelenk sunumu ve günün anlam ve önemini belirten konuşmadan sonra şehitlikte vatan uğruna gözünü kırpmadan şehit olan kahramanlarımıza mezarları başında çiçek bırakılır ve dua okunurdu.


Bu yıl ise program şehitlikte yapıldı. Yapılan törenlerin ardından okunan duada ise Milli Kurtuluş Mücadelesini başlatan, işgal altında ki vatan topraklarını silah arkadaşları ve halkıyla bütünleşerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir Fatihayı çok gören din görevlisinin yanına giderek neden ülkemizi düşman işgalinden kurtaran ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal’e dua da ismini söylemediniz dediğim de sayın valimiz hava soğuk duayı kısa tut dediği için diye cevap verdi.


Bu anlayışı kabul etmiyoruz sayın görevli. Mustafa Kemal Atatürk’ün “sizlere taarruz etmeyi emretmiyorum sizlere ölmeyi emrediyorum” emriyle ölüme seve seve giden aziz şehitlerimizin başkomutanına bir duayı çok mu görüyorsunuz, sizin bilipte bizim bilmediğimiz bir şeyler mi var?
Din görevlisi arkadaşım Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşlerinden 80 milyonun verdiği vergilerden ayrılan bütçeden maaş alıyorsunuz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayan zihniyeti kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Mehmet TAHTASIZ
CHP Çorum İl Başkanı