ajans

ÇORUM’UN BİR AYLIK SUÇ DOSYASI

ÇORUM’UN BİR AYLIK SUÇ DOSYASI
1.136 views
10 Mart 2020 - 8:04

Çorum Emniyet Müdürlüğü Ekipleri 7 gün 24 saat vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamak için suç ve suçlularla mücadele ediyor.

Bu kapsamda sadece 2020 yılı Şubat ayında İl Merkezinde Asayiş Şube Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü ve Polis Merkezi Amirlikleri tarafından yürütülen faaliyet ve çalışmalarda:

(838) olaydan (819)’u aydınlatılmış, (19) olayın aydınlatma çalışmaları devam ediyor.

2020 yılı Şubat ayında il genelinde meydana gelen Ateşli Silahla Genel Güvenliğin Tehlikeye Sokulması ve Mala Zarar Verme olaylarını gerçekleştiren (17) şahıs olaylarda kullandıkları suç aleti (4) silah ile birlikte, Ateşli Silah ve Kesici Aletle Kasten Yaralama olayını gerçekleştiren (6) şahıs olaylarda kullandıkları suç aleti (6) silah ile birlikte yakalanmış, (2) şüpheli Adli Mercilerce teslim edilmiştir.

Malvarlığına karşı işlenen (108) olaydan (70) olay aydınlatılmış, (38) olayın aydınlatma çalışmaları devam etmektedir.  İlimizde geçmiş yılları da kapsayan Dolandırıcılık olayları kapsamında yapılan çalışmalarda; Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep illeri ile bağlantılı olan ve suça aracılık yapan şahısların Çorum ilinde ikamet etmeleri sebebiyle 2020 yılı Şubat ayında tekrar ele alınan dört (4) Evlendirmek Vaadiyle Dolandırıcılık olayı ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, tespit edilen ve adli işlem başlatılan dört (4) şüpheliden ikisi Adli Mercilere teslim edilmiş, firar olarak aranan ve Şanlıurfa ilinde ikamet eden (2) şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

2020 yılı Ocak ayında yapılan ihbar üzerine bir devlet büyüğünün adı kullanılmak suretiyle İşe Alma Vaadiyle meydana gelen Dolandırıcılık olayı ile ilgili bir firma hesabına para yatıran ve yönlendiren toplam (4) şahıs hakkında adli işlemler tamamlanmış, firma sahibi Ankara ilinde ikamet ettiğinden temin edilememiş, evrak ikmalen Adli Mercilere gönderilmiştir.

2020 yılı Şubat ayında meydana gelen (11) Dolandırıcılık olayından (10)’u aydınlatılmış, (1) olayın aydınlatma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca (4) olay gerçekleşmeden ekiplerimizce engellenmiştir. Aydınlatılan hırsızlık olaylarında; (2.400,00) T.L. para ve (1) adet ses sistemi ele geçirilmiştir.  Çorum ilimiz %63 aydınlatma oranı ile %48 olan Türkiye geneli aydınlatma ortalamasının üzerinde bulunmaktadır  

Fuhuş yapan (4) şahsa işlem yapılarak toplamda (3.176,00) T.L. İdari Para Cezası uygulanmış, fuhuş için aracılık ve yer temini yaptıkları tespit edilen (4) şahıs Adli Mercilere teslim edilmiştir.

Asayiş suçu kapsamında mahkemelerden gelen (174) yakalama müzekkeresinden, (125) şahıs yakalanmış, (59) şahıs adli mercilerce tutuklanmış, (66) şahıs serbest bırakılmış, (49) şahsın çoğunluğunun ilimizde ikameti olmadığından yakalanamamış olup Türkiye genelinde aranması devam etmektedir.

2020 yılı Şubat ayında kayıp olduğu bildirilen (19) şahsın tamamı bulunmuştur.

Meydana gelen olaylarla ilgili gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen (66) şüpheliden (18) şüpheli tutuklanmış, (12) şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. (36) şahıs ile Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan sorgulamalarının ardından serbest bırakılmıştır.

(8) yaşı küçük şahıs mevcutlu olarak mahkemeye sevk edilerek (3)’ü tutuklanmış, (5) şahıs ise serbest bırakılmıştır.

GBT sorgulaması yapılan (32.584) şahıstan (125) şahsın arandığı tespit edilmiştir.

2020 yılı Şubat ayı içerisinde Asayiş Şube Müdürlüğü Ekipler Amirliği ve Motosikletli Polis Timi ekiplerince (1.596) olaya müdahale edilmiş, (37) şok uygulama yapılmış, (4.510) şahsın GBT kaydı sorulmuş, (90) şahsın arandığı tespit edilerek yakalanmış, şok uygulamalar ile şüphe ve ihbar üzerine durdurulan (1.002) aracın sorgulaması yapılmış, (23) araç trafikten men edilmiş, (28.980,00) TL. İdari Para Cezası uygulanmıştır.

İl genelinde vatandaşların huzuru ile can ve mal emniyetinin devamının sağlanması amacıyla önleyici kapsamlı Yasadışı Bahis, Kumar ve Tombala uygulamaları yapılmıştır. Asayiş kapsamlı yapılan uygulamalar ile şok uygulamalar, ihbar, şüphe üzerine ve meydana gelen olaylarda (8) ruhsatsız tabanca, (15) ruhsatsız av tüfeği (otomatik ve pompalı tüfek), (8) kurusıkı tabanca, (7) kesici ve delici alet olmak üzere toplam (38) suç aleti ele geçirilmiştir.

İlçelerde ise; (1) ruhsatsız tabanca, (4) ruhsatsız av tüfeği, (6) kesici-delici alet olmak üzere toplam (11) suç aleti ele geçirilmiştir.

2020 yılı Ocak ve Şubat ayları içerisinde, il genelinde (İlçeler dahil) asayiş kapsamlı yapılan uygulamalar ve müdahale edilen olaylarda; (20) ruhsatsız tabanca, (14) kurusıkı tabanca (32) Ruhsatsız tüfek, (18) kesici ve delici alet olmak üzere (84) suç aleti ele geçirilmiştir.

Çorum’da (85) okulda (63) güvenli eğitim koordinasyon görevlisi bulunmaktadır.