ajans

CHP’den belediyeye rant ve torpil iddiası

CHP’den belediyeye rant ve torpil iddiası
502 views
08 Temmuz 2020 - 12:54

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, belediye yönetiminin rant ilişkisi ve torpil gibi birtakım konularda hata yaptığını ileri sürerek, Çorum halkının menfaatini koruma noktasında mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Belediye Meclis Toplantısı’nda görüşülen konuları değerlendirerek, Belediyenin bütçe ve yatırımlardaki tutarsızlığına dikkat çeken Yılmaz, CHP Grubuna yönelik Başkan Aşgın’ın eleştirilerine de cevap verdi.

Yılmaz, “Üç ana başlıkta Çorum kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Bunlardan birincisi yeni açılan yola CHP iki kez merhum Recep Camcı isminin verilmesi için önerge verdi. AK Partili arkadaşlarımızın oylarıyla reddedildi. Daha sonra oraya Recep Tayyip Erdoğan ismi verildi. O caddeyle ilgili belediye yönetimine Çorum Belediyesi ile Milli Eğitim arasında yapılan bir protokol var mı?
Bu protokolde, Çorum Belediyesi bir İmam Hatip Okulu yapıp Milli Eğitime devrettiği taktirde Milli Eğitim bu yolun sonundaki İmam Hatip arazisini Çorum Belediyesine verecek maddesi var mıydı?
Başkan böyle bir protokolün olduğunu ve maddelerinin revize edildiğini söyledi. Lütfen ilk yapılan protokolü Çorum kamuoyuyla paylaşın. Revize ediliyorsa bu maddeleri de paylaşın. O bölgenin yeşil alan ihtiyacı var. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Çorum Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imam hatip arazisinin Çorum Belediyesi’ne devretmesi gerektiğini ve o alanın imara açılmadan yeşil alan, o bölge insanının kullanacağı kültür evleri gibi amaçla kullanılması gerektiğini önerdik. Mevcut yönetimden Çorumlunun hakkına sahip çıkmasını duygusallığa yer vermeden anılarımız var diyerek hareket etmemesini istiyoruz. Belediye anılar üzerinden yönetilemez. Rant dediğimiz kelime toplum yararına olursa bütün şehri ilgilendirir kişiler yararına olursa tehlikelidir” dedi.

‘PROMOSYONLAR ARASINDA YARI YARIYA FARK VAR’

“Çorum Belediyesinin maaşlarını alacakları bankalar ile ilgili çıktıkları promosyon ihalesi. İhale sürecini konuşmuştuk. Çorum Belediyesi bir defa ihaleye çıkıyor ihale iptal ediliyor. İkinci kez ihaleye çıkıyor ve biz şu soruyu sorduk. Bir devlet bakası ihaleden çekildiği halde promosyon ihalesi Vakıf Bank’a mı verdiniz. Personel şirketindeki memurlarda norm kadardaki memurların maaşları farklılık göstermezken alınan promosyon neticesinde neden promosyon geliri farklılık gösteriyor. Bir grup çalışan 5 yıllık çalışma neticesinde 4 bin 500 TL promosyon alırken, bir grup çalışan 2 bin 500 TL almaktadır. Promosyonda bir adaletsizlik yok mudur? Biz yine de tekrarlıyoruz. Yaptığınız sözleşme Vakıf Bank’ın ihaleden çekilmesine rağmen mi imzalanmıştır. Bir başka özel banka teknik nedenlerden dolayı mı elendi? Ve çalışanlar arasındaki promosyonlar neden yüzde 50 fark gösteriyor.

‘KORONA SÜRECİ İLE İLGİLİ SORULARA CEVAPSIZ KALDI’

Bir diğer sorumuz ise şu idi ve ona hiç değinilmedi. Belediye elinden geldiğince birtakım işletmelere destek olmaya çalıştı. Pandemi sürecinin Çorum Belediyesi’ne maliyeti nedir? Çorum Belediyesi maske üretimi için bir makine aldı. Toplam bu şehrin insanlarına dağıtılan maske adedi nedir? Üretilen maske talebi karşıladı mı? Yetmedi ise maske alımı ile ilgili bir ihale yaptınız mı? Yaptıysanız ne tutar ödediniz? Alımdaki maskenin birim fiyatı nedir? Başkan pandemi ile ilgili hiçbir suale yanıt vermedi.
Belediyeler bir yıl boyunca yapılanları raporda kayıt altına alır. Denetim Komisyonu vardır. 3 AK Partili 2 Cumhuriyet Halk Partili üye tarafından bir rapor hazırlanır. 2019 yılına ait denetim komisyonunda Şentürk Gülnaz ve Nazik Bulut arkadaşımız partimiz adına denetim faaliyetini yerine getirdiler. CHP Meclis Grubu bu rapora şerh koymuştur. Belediyenin harcama ve gider kalemlerinin düzgün adil yapılmadığını kanaatine varmıştır. Üç sayfalık bir şerh raporu sunulmuştur.

“MHP DESTEKLEDİ AK PARTİ GRUBU REDDETTİ”

Toplantıda hem esnaf hem de vatandaşların yararı için verdikleri önergenin kabul edilmediğini vurgulayan Tuncay Yılmaz, “Pandemi sürecinde indirim yapılan su paraları ile ilgili meclise öneri sunduklarına değinerek, “1 Haziran’dan beri Çorumlu yüzde 10 pahalı su içmeye başlamıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu olarak yapılan yüzde 10’luk zammın bir yıl ertelenmesi ile ilgili bir önerge sunduk. Milliyetçi Hareket Partisi Grubunun desteklerine rağmen AK Partili arkadaşlarımızın oylarıyla reddedildi. Çorum halkı bunu bilsin” dedi.
Akabinde ikinci önerge ye dikkat çeken Yılmaz, taksici esnafının ve servisçilerin mağdur olduğunu ve onlardan alınan paralarında bir yıl ertelenmesini istediklerini ancak yine MHP Grubunun desteğine rağmen AK Parti Grubunun oylarıyla önerinin reddedildiğine dikkat çekti.