ajans

CHP Köy Okullarını Yeniden Açacak

CHP Köy Okullarını Yeniden Açacak
246 views
24 Kasım 2020 - 14:13

Tahtasız, “Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin sorunlarını çözeceğiz”

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, iktidar partisi tarafından seçim meydanlarında öğretmenlere söz verilen ancak daha sonra unutulan 3600 ek göstergenin, CHP iktidarı ile birlikte uygulamaya geçirileceğini söyledi.

Tahtasız, öğretmenleri 657 sayılı kanundan çıkaracaklarını bildirerek, öğretmenler için meslek kanunun çıkartacaklarını, her 24 Kasım Öğretmenler Gününde öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceklerini açıkladı.

Tahtasız, beraberinde bazı parti yöneticileri ile birlikte 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında eğitim sendikalarını ziyaret ederek öğretmenlerin sorun ve talepleri hakkında bilgi aldı.

Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı Selim Bozkurt, Eğitim Bir-Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar ve Türk Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın’ı sendika binalarında ziyaret eden Tahtasız, hem 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayıp günün anısına çiçek takdim etti, hem de sendika yöneticilerinden öğretmenlerin ve eğitim sisteminin sorunları hakkında istişare yaptı.

CHP iktidarıyla birlikte eşit işe eşit ücret ödeneceğini, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımının bitirileceğini savunan Tahtasız, okullarda öğretmen açığını kapatacaklarını, taşımalı eğitime son vereceklerini, köy okullarını yeniden eğitime açacaklarını, hiçbir öğretmenin yoksulluk sınırının altında maaş almayacağını kaydetti. 

Tahtasız, CHP’nin eğitim politikasını ve öğretmenler için yapacakları çalışmaları şu cümlelerle sıraladı:

ÖĞRETMENLER İÇİN BAĞIMSIZ BİR MESLEK KANUNU ÇIKARTILACAK

“Öğretmenlik mesleği bütün modern toplumlarda diğer mesleklerden farklı konuma sahiptir. Bizim de öğretmenlerimizin bütün enerjilerini, birikimlerini çocuklarımıza aktarabilmelerini sağlayabilmeleri için yapacaklarımız var.

– Öğretmenler artık 657’li olmayacak. Hakimler savcılar için nasıl bir kanun varsa, öğretmenler için de ayrı ve bağımsız bir meslek kanunu gelecek.

– Seçim öncesinde öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesini savunmuştuk. “Biz de vereceğiz” diye söz verdiler ama bu sözü unuttular. Öğretmenler unutmasın, 3600 ek göstergeyi çıkartacak olan parti CHP’dir.

– Öğretmene verilen para en helal paradır. Her 24 Kasım Öğretmenler Gününde tüm öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceğiz.

 

ÖĞRETMENLER ARASI EŞİTLİK SAĞLANACAK

– Sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen… Öğretmenler arasında ayrım olmaz. Tüm öğretmenler eşit statüye sahip olacak, eşit işe eşit ücret alacak.

– Sağlıkta, güvenlikte ve eğitimde kadro açığı kabul edilemez. Kadro varsa bütün kadroları dolu olmak zorundadır. Ama devlette hala on binlerce öğretmen açığı var. Açık pozisyonlara atamalar hemen yapılacak.

 

KÖY OKULLARI AÇILACAK, TAŞIMALI EĞİTİM BİTECEK

– Nerede çocuk varsa orada okul olacak, orada öğretmen olacak. Çocuğunu sırtına almış, dere – tepe aşan ana baba manzaraları artık son bulacak. 

– Bir Türk öğretmen, bir Meksikalı öğretmenin yarısı kadar bile maaş almıyor, tamamı yoksulluk sınırının altında ücretle çalışıyor. Öğretmenlere insanlık onuruna yakışır ücret vermek mecburiyetindedir. Yoksulluk sınırının altında maaş alan öğretmen kalmayacak.

– Kanun hükmünde kararnameyle atılan öğretmenlerin beraat edenler ve hakkında takipsizlik kararı verilenler, derhal işbaşı yapacaklar. Kaldıkları yerden eğitime devam edecekler.

– Milli Eğitime ayrılan paranın tamamı kamu okullarına harcanacak. Vatandaşın ödediği verginin eğitime harcanması gereken bölümü, özel okullarla paylaştırılmayacak.

– İkili eğitim de, birleştirilmiş sınıf uygulaması da sona erecek. Bunun için ne kadar okul gerekiyorsa en hızlı şekilde yapılacak, ne kadar öğretmen gerekiyorsa en kısa sürede atanacak. 21. yüzyılda birinci sınıf, ikinci sınıf, üçüncü sınıf aynı yerde, aynı öğretmen tarafından ders görmeleri söz konusu olamaz.

– Her okulun okul aile birliği var ama bu birlikler bir yasal statü üstüne oturmuyor. Okul aile birliğiyle okul arasındaki ilişki sağlıklı bir zemine yerleşecek, özel bir yasal statü kazanacak.”

CHP’nin sendika ziyaretlerinde İl Başkanı Tahtasız’a; İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Uğur Eke ile İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin