ajans

ÇEVRE YOLUNA BIRAKILAN GÖÇMENLERİN SON DURUMU

ÇEVRE YOLUNA BIRAKILAN GÖÇMENLERİN SON DURUMU
346 views
18 Nisan 2020 - 12:11

– İnsan hayatı hiçe sayılarak gece sokağa terk edilen göçmenlerin son durumu.
– Korana virüs tedbirleri hiçe sayılarak Çorum’a gönderilen Somalililerin bir kısmı otele yerleştirilirken, bir kısmı Ankara’ya gönderildi.
– Ankara ve İstanbul’a gitmek isteyen mültecilerin izin kağıtlarına Çorum yazılması soru işaretlerine neden oldu.
– Resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmazken Çevre yoluna mültecileri bırakan aracın plakasının tespit edildiği, olayla ilgili soruşturma açılacağı öğrenildiKorona virüs (Covid-19) önlemleri ve sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak Çorum çevreyoluna bırakılan, 22 yabancı uyruklu mültecinin 8’i Çorum’da bir otele yerleştirilirken, 14’ü ise Ankara’ya gönderildi.

Çin’de ortaya çıkarak pek çok ülkeye yayılan ve pandemi olarak ilan edilen korona virüs (Covid-19) tedbirleri hiçe sayılarak gece geç saatlerde plakası belirlenemeyen bir araç tan Çevre yolunda indirilen Somalili oldukları öğrenilen 22 kişilik grup halinde sokağa terk edildiler.

Yol kenarında kalabalık bir grup olduğunu gören vatandaşlar polisi arayarak haber verdi. İhbar üzerine olay yerine olay yerine polis ekipleri giderek şahısları inceledi.Üzerlerinden Bayburt Valiliği’ne ait seyahat izin belgesi çıktı.

Gazetecilerin nereden geldikleri yönündeki sorulara Malatya diyen şahısların Bayburt Valiliği ve İl Göç İdaresi kaşeli üzerinde “Bu izin belgesi hakkında sınır dışı etme kararı alınan ancak 6458 sayılı Kanunu’nun 57. Maddesi 4. Fıkrasına istinaden idari gözetimi sonlandırılan açık kimliği yazılı şahısların Çorum iline gitmesi izin verilmiştir” yazılı kağıt çıktı.

Çorum’da ikamet etmeyen ve İstanbul ile Ankara’ya gitmek istedikleri öğrenilen mültecilerin izin kağıtlarına neden Çorum yazıldığı ise kafaları karıştırdı.İnsan hayatı hiçe sayılarak sokağa terk edildilerKorona virüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası ulaşımlara kısıtlama getirilirken 22 yabancı uyruklu şahısın hiçbir tedbir ve önlem alınmadan toplu halde başka bir şehre sevkine izin verilerek terk edilmesi kafaları karıştırdı. Şahıslarda maske dışında herhangi bir koruyucu tedbir bulunmaması da dikkat çekti.

Sokağa terk edilen mülteciler polis ekiplerinin Zabıta görevlilerine haber vermesi üzerine araçlarla Çorum Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne götürüldü. Geceyi burada geçiren mültecilerin ihtiyaçları Çorum Belediyesi tarafından karşılanırken, İl Göç İdaresi yetkilileri de gelerek bilgi aldı.Göçmenleri bırakan araç tespit edildiÖte yandan İl Göç İdaresi yetkilileri tarafından sokağa terk edilen göçmenlerden 14’ü işlemlerinin ardından Ankara’ya gönderilirken, 8’i ise kentte bir otele yerleştirildi.

Olayla ilgili şuana kadar resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmazken Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede göçmenleri Çevreyoluna bırakan aracın tespit edildiği, olayla ilgili soruşturma başlatılmasının planlandığı öğrenildi.