ajans

#BİEVDEKALMAYIBECEREMEDİKÇORUM

#BİEVDEKALMAYIBECEREMEDİKÇORUM
550 views
18 Ağustos 2020 - 10:36

*ÇORUM’DA 9 SERVİS COVİT-19’LA MÜCADELE EDİYOR*

*ALINAN TEDBİRLER VE YAPTIRIMLAR ETKİSİNİ YİTİRİYOR*

*VAKA SAYILARI 2000’LERE DAYANDI*

*ÖLÜMLER ARTMAYA BAŞLADI*

*SAĞLIK PERSONELİNİN ÇALIŞMA PERFORMANS SEVİYESİ BİLİNMİYOR*

*ŞUURSUZCA HAREKET EDENLER YÜSÜNDEN SALGIN TETİKLENİYOR*

 

Tugay GÖKTÜRK

 

Çorum’da son haftalarda tavan yapan yeni tip Corona Virüs salgın hastalığı nedeni ile  Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 servis tam kapasite covit-19 hizmeti vermeye başladı.

 

Özellikle Kurban Bayram’ı sonrası ve akabinde gerçekleşen düğün törenlerinin de etkisi ile köy ve ilçelerde artış gösteren vaka sayıları, arttırılan maske denetimleri ve alınan karantina ve tedbir kararlarına rağmen, bir türlü stabil hale getirilemedi.

 

Vaka artışlarının önüne geçilemediği bu günlerde açılan bu 9 tedavi servisi, Kurban Bayramı öncesi tedavi vermeye başlamış olsaydı ve pozitif vakalar bayram öncesi hastanede karantinaya alınarak bayram süreci atlatılmış olsaydı 2000’lere dayanan vaka sayıları bu gün 100-150’lerde kalmaz mıydı?

 

Kamu kurumları da dahil özellikle de tekstil fabrikaları gibi çalışan sayılarının fazla olduğu yerlerde her geçen gün artış gösteren pozitif vaka sayıları endişe verici bir hal aldı.

 

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covit-19 Sevisi girişi önünde test için bekleyen her yaştan vatandaşların oluşturduğu yoğunluk kent genelinde salgının boyutlarını gözler önüne seriyor.

 

Şu ana kadar alınan önlemlerin sonuç vermemesi ve de hız kesmeden artan vaka sayıları, kısa süre sonra sağlık hizmeti veren çalışanların yani ülkemizin gözbebeği sağlıkçılarımızın da  sıkıntıya girmesine sebep olabilir.

 

Bu kapsamda yetkililerin bir an önce kent genelinde almış oldukları tedbirleri, yeniden gözden geçirerek daha sert yaptırımlarla ve durumun ciddiyetini tam anlamıyla ifade edecek bilinçlendirme çalışmaları ile topyekün bir mücadeleye girmesi gerekir. Aksi taktirde büyük kayıplar yaşanacağı aşikardır.