ajans

ASTSUBAYLARA KÖTÜ HABER!

ASTSUBAYLARA KÖTÜ HABER!
642 views
21 Ocak 2020 - 14:05
Yüksek Mahkeme’den astsubaylara kötü haber. 18 yaşın altında geçen öğrencilik süresinin fiili hizmet kapsamında sayılarak emekli ikramiyesi ve maaşının yükseltilmesi talebi reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’nden 18 yaşından önce sınıf okulunda eğitim okulunda astsubaylığa adım atan binlerce emekli astsubaya kötü haber geldi.

Danıştay’dan sonra Yüksek Mahkeme, “astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen öğrencilik süresinin fiili hizmet kapsamında sayılarak emekli ikramiyesi ve maaşının yükseltilmesini” isteyen emekli astsubayın bireysel başvurusunu görüştü.

Emekli astsubay Ertan Yılmaz, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) müracaat ederek astsubay sınıf okulunda geçen 12 aylık eğitim süresinin fiili hizmet kapsamında değerlendirilmesini ve buna göre emekli ikramiyesi ile aylığının hesaplanmasını talep etti. 

SGK’dan ret cevabı alan Yılmaz, İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Bölge İdare Mahkemesi, astsubayların Emekli Sandığı İştirakçisi olması için “18 yaş” şartının olmadığı” hükmünün fiili hizmet süresiyle ilgisi olmadığına karar verdi.

DOSYAYI ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞIDI

Yılmaz daha sonra Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanırken, Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu da “astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen öğrencilik süresinin fiili hizmet kapsamında sayılamayacağı” kararı verdi.

Bu durumdaki binlerce astsubay emeklisi müjde beklerken bugüne kadar olan yargı kararlarını inceleyen Anayasa Mahkemesi’nden kötü haber geldi.

AYM, mahkemeler arasında yorum farkından kaynaklanan farklı kararlar çıktığına ancak, Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulu’nun aykırılığı giderdiğine dikkat çekti. Bu nedenle “adil yargılama hakkının ihlal edilmediğine” karar veren Yüksek mahkeme, “mülkiyet hakkının ihmal edilmediği” sonucuna da vardı.