ajans

‘ARİNNA’ ARABULUCULUK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

‘ARİNNA’ ARABULUCULUK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ
531 views
25 Ocak 2021 - 18:26

Arinna Arabuluculuk Merkezi 9 avukatla Adliye Sarayı arkası Çatalhavuz 1. Sokak’ta hizmet vermeye başladı.

Gelişmiş ülkelerde hukuk sisteminin yükünü azaltan ve uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözebilen, ‘Altarnatif uyuşmazlık çözümü (ADR)’’nin 3. arabuluculuk merkezi Arinna hizmete girdi.

 

Hizmete giren merkez ve arabuluculuk faaliyetleri ile ilgili bir basın açıklaması yapan Arinna kurucu avukatlarından Doğan Öksüz, arabuluculuğun tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı,tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri bir yöntem olduğunu ifade etti.

Adalet Bakanlığı’nca, hukuk uyuşmazlıklarının mahkemelere gidilmeden tarafların rızasıyla çözüme kavuşturulduğunu belirten Öksüz, “Uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019 ve tüketici uyuşmazlıklarında ise 28 Temmuz 2020’den itibaren zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Arabuluculuk uygulamasında, bugüne kadar müzakeresi tamamlanan 1 milyon 709 bin 976 dosyadan 1 milyon 169 bin 949’unun anlaşma ile sonuçlandığı bildirildi.Bu netice ile birlikte başarı oranının yüzde 68 olarak gerçekleştiği verisi bulunmakta. Bu başarı oranı vatandaşların büyük çoğunluğunun hukuki ihtilaflarının çözümünde işlevsel bir araç haline gelen arabuluculuğu tercih ettiğini gösteriyor” dedi.

 

Avukat Doğan Öksüz, uygulama ile ilgili olarak şunları söyledi;

Mahkemeden daha kısa sürer ve ekonomiktir.

Arabuluculuk anlaşması mahkeme kararına eşdeğerdir.

Arabulucunuzu kendiniz seçebilirsiniz.

Uyuşmazlığın her aşamasında başvurabilirsiniz.

Arabuluculuk sürecinde uyuşmazlıklarınızı rahat bir ortamda ve açıkça konuşabilirsiniz.

Süreçte konuşulan her şey gizli tutulur.Bu durum ticari itibar ve bilgiler ile aile mahremiyeti açısından büyük önem taşır.

Taraflar kendi çözümlerini bulduklarından anlaşmazlıklar ortadan kalkarken ilişkiler de sürdürülebilir.

Arabuluculuğa başvurmakla mahkemeye gitme hakkınızı kaybetmezsiniz.

Arabuluculuk ile birlikte toplumsal uzlaşı kültürü gelişir ve devamında toplumsal barış dinamikleri güç kazanır.

Arinna Arabuluculuk Merkezi, en üst düzeyde, kanuna uygun dizayn edilmiş toplantı odalarında ve kanunda tanımlanan arabuluculuk sürecinin kesintisiz işletilerek uygulandığı kaliteli bir hizmet sunabilmek için;

 

Av. Arb. Altay UÇAR, Av. Arb. Aslı Kerman, Av. Arb. Doğan Öksüz, Av. Arb. Gazi Atmaca, Av.Arb. Hande Güllü, Av. Arb. Kasım Özarslan, Av. Arb. Sezer Şahin, Av. Arb. Uygar Gökgöz ve Av. Arb. Vahap Uz olmak üzere 9 avukat ve arabulucu ile birlikte ARİNNA ARABULUCULUK MERKEZİ Ulukavak Mah. Çatalhavuz 1. Sk. No:23/2 Merkez/ÇORUM-(Adliye Binası Arka çıkışı karşısı)  faaliyetlerine başladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin