ajans

AHLATCI, “HALKIN ARASINDA, HALKLA BİRLİKTE OLMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ”

AHLATCI, “HALKIN ARASINDA, HALKLA BİRLİKTE OLMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ”
409 views
10 Mayıs 2020 - 1:25

AK Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Mimar Sinan Mahallesinde kurulan Cuma pazarında incelemelerde bulunarak pazarcı esnafı ile sohbet etti.

Pazar girişinde temassız dijital ateş ölçerlerle ateşini kontrol ettiren Ahlatcı, ellerini de dezenfekte ettikten sonra pazar alanını gezdi.
Esnafla selamlaşarak hayırlı işler temennisinde bulunan Ahlatcı, pazarcı esnafı ve alışveriş yapan vatandaşlarla sohbet ederek Ramazan-ı Şeriflerini kutladı.

AK Parti olarak her fırsatta esnaf ve vatandaşlarla ile bir arada olmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Ahlatcı, “AK Parti’nin 18 yıllık iktidarındaki artan başarı ivmesinin altında yapılan hizmetlerle birlikte, sahadaki çalışmalarız yatmaktadır. Halkın arasına girerek, halkla birlikte olmaya ve halkın taleplerini kendilerinden dinlemeye gayret gösteriyoruz” dedi.

“PAZAR YERLERİNDE ALINAN KISITLAMALAR KALDIRILDI”
Sohbet esnasında Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Corona virüs (Covid-19) salgınının ülkemizde kamu düzeninin bir parçası olan halk sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye indirmek amacıyla il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında uyulması gereken kurallar alındığını hatırlatan Ahlatcı, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27/03/2020 tarih ve 5929 sayılı ve 31/03/2020 tarihli ve 6095 sayılı Genelgeleri ile İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 23/03/2020 tarihli ve 2020/08 sayılı ve 27/03/2020 tarihli ve 2020/12 sayılı Kararlarıyla pazarlarda giyim, oyuncak, hırdavat vb. malzemelerin satışına kısıtlanma getirilmesi yönünde kararlar alındığını ve alınan en son kararlar ile de 11.05.2020 tarihinden itibaren kısıtlamanın kaldırılması yönünde karar alındığını ifade etti.

“ESNAFIMIZ VE VATANDAŞLARIMIZ ALINAN SAĞLIK ÖNLEMLERİNE UYDU”
Pazar esnafı ve vatandaşlara virüs salgını için alınan önlemlere uydukları için teşekkür eden Ahlatcı, Çorum’da bütün kurum ve kuruluşlarla Corono virüs tedbirleri kapsamında vatandaşımızın yanında olduk. Pazar yerlerimizde esnafımıza ve vatandaşlarımıza maske dağıttık. Hükümet olarak her zaman esnafımızın yanındayız, bu zorlu süreçte gerekli tedbirleri alarak vatandaşımızın ve esnafımızın yanında olduğumuzu gösterdik. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece hiçbir virüs bizi etkileyemeyeceğinden emin olun” dedi.

“İSTEK VE TALEPLER İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”
Daha sonra Mimarsinan ve Gülabibey Mahallesini gezen Ahlatcı, esnafları işyerlerinde ziyaret ederek hayırlı işler temennisinde bulundu.
Esnaf ve vatandaşın istek ve taleplerini yerine getirmek için gece gündüz demeden çalışma yaptıklarına değinen Ahlatcı, devletin aldığı sağlık önlemleri sonucunda işleri duran ve ekonominin yavaşlamasından dolayı olumsuz etkilenen küçük esnafa destek olmak amacıyla alınan önlemlerden bahsetti.

“ESNAFI RAHATLATMAK İÇİN BİR DİZİ ÖNLEMLER ALINDI”
Corona virüs salgınının etkisi bütün iş kollarında hissedilirken esnafı rahatlatmaya yönelik önlemler alındığına işaret eden Ahlatcı, “Vergiler ötelendi, çalışanları için destek verildi ve yeni finansal imkanlar sağladı” diye konuştu.

“ESNAFIN VERGİ VE SGK ÖDEMELERİNİN TAMAMI ERTELENDİ”
Esnafın ve vatandaşın güler yüzü ve içtenliğini gördükçe daha güzel hizmetler sunmaya çalıştıklarını kaydeden Ahlatcı, “ Türkiye genelinde 1.9 milyon esnaf mücbir sebep kapsamına alındı. Böylece masraflarının en önemli girdisi olan vergi ve SGK ödemelerinin tamamı ertelendi. Kısa çalışma ödeneğinden yaralanma koşullarına esneklik getirildi. Esnafın da bu imkanlardan yararlanmasının önü açıldı. Ayrıca Hazine destekli finansman paketi devreye alındı. Halkbank’ın sağladığı krediden yararlanmak isteyen esnafın sadece TC kimlik numarasını ve oda kaydı belgesini sunarak tek imzayla başvuru yapması yeterli oluyor” şeklinde konuştu.