ajans

Festival kapsamında leblebi yarışması düzenlendi

Festival kapsamında leblebi yarışması düzenlendi
140 views
23 Temmuz 2022 - 22:13

37. Uluslar Arası Çorum Hitit Fuar ve Festivali etkinlikleri kapsamında leblebi yarışması düzenlendi.

Festivalin en çok ilgi gören etkinliklerinden olan leblebi yarışması 20 yarışmacının katılımı ile Pir Baba Parkı’nda gerçekleştirildi.

Meltem ve Uğur Çınar’ın sunduğu yarışma Mehteran gösterisi ile başladı. Yarışma ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, ‘Leblebi demek Çorum demek Çorum Demek leblebi demektir’ dedi. ‘biz şehrimizi tanıtırken bazen şu ifadeyi kullanıyoruz’ diyen Aşgın, ‘Nohuta şahsiyet kazandıran şehrin Belediye Başkanıyım, nohut nerede dünyanın en güzel leblebisine dönüşüyor dediğimizde, oranın adı kayıtsız, şartsız, şüphesiz Çorum’dur. Bununla da gurur duyuyoruz’ ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise Leblebi yarışmasına ürün göndererek katılım sağlayan yarışmacılara teşekkür etti.

Yarışmada Leblebi Ustaları Seyfettin Damar ve Yasar Ayvaz, Taşkopan Yonetim Kurulu Üyesi Rasim Çakıcı, Belediye Tesisler Müdürü Aykut Yağlı ve Belediye Meclis Üyesi Suat Aydoğan jüri üyeliği yaptı.
Yarışmaya katılan Leblebiler lezzet ve görünümlerine göre derecelendirildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Osman Bodur’un Leblebisi birinci olurken, Sefa Ahıska ikinci, Mahmut Ahıska ise üçüncü oldu. Koray Bulut, Ahmet Aşgın ve Satılmış Akın’ın leblebileri ise mansiyona layık görüldü.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al