ajans

Varank, ‘Birileri Vizyonsuz Yorumlar Yaptı’

Varank, ‘Birileri Vizyonsuz Yorumlar Yaptı’
82 views
20 Mart 2022 - 10:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 320 milyon liralık yatırımla Çorum’a kazandırılan 25 fabrikanın açılış töreninde Türkiye’nin yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Bakan Varank konuşmasında, “Bugün de Anadolu’muzun güzide şehirleri Amasya ve Çorum’u çok kıymetli yatırımlarla buluşturuyoruz. Daha birkaç saat önce, Merzifon’da üretim ve istihdamın dinamosu olacak 20 fabrikanın açılışını yaptık. İşte şimdi de Çorum’da 320 milyon lira yatırım tutarına sahip 25 fabrikanın açılışını gerçekleştiriyoruz.

Makineden tekstile, gıdadan yapı elemanlarına kadar birçok alanda üretim yapan bu fabrikalar 650 kişiye istihdam sağlıyor. Bu rakamlar elbette başarılı ve değerli. Ama bu yatırımların bizi geleceğe daha umutla baktıran önemli bir özelliği daha var. Nedir o biliyor musunuz? Hepsinin pandemi döneminde hayata geçmiş olması. Bu gerçekten bizim için çok kıymetli. Çünkü tüm dünyada üretimin, ticaretin durma noktasına geldiği bir dönemde, bizim cevval girişimcilerimiz korkmadan yatırımlarına devam etti.

Ülkemiz ekonomisine güvenin bir göstergesi olan bu yaklaşım da zaten Anadolu insanına yakışan bir erdem. Hani sizler diyorsunuz ya, ‘Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz’ diye. İşte bu yatırımlar ve Çorum’un son dönemde sanayide yaptığı atılımlar bu sözün hakkını sonuna kadar veriyor” dedi

“Her alanda dışarıya olan ekonomik ve teknolojik bağımlılığımızı azaltacak atılımlar yaptık”
Pandemi sürecine rağmen Türkiye’nin dışa bağımlılığı azaltacak hamleler yaptığını vurgulayan Varank, “Tüm dünya ekonomilerinin zor sınavlara tabi tutulduğu tarihi zamanlardan geçiyoruz. Önce pandemi, şimdi de savaş şartları derken küresel rekabet koşuları adeta yeniden şekilleniyor. Bu rekabetin temel belirleyicisi de yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yüksek teknoloji oluyor.

Biz zaten yerli ve milli teknolojilerin önemini çok daha öncesinden görüp gerekli adımları atmaya başlamıştık. Savunma sanayii başta olmak üzere her alanda dışarıya olan ekonomik ve teknolojik bağımlılığımızı azaltacak atılımlar yaptık. Bu zor süreçler de bize, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu milli teknoloji hamlesi vizyonunun ne kadar doğru ve yerinde bir strateji olduğunu gösterdi. Benzer bir durumu aslında sağlık sektöründe de yaşadık. Biz büyük bir öngörü ve hizmet aşkıyla şehir hastanelerini inşa ederken birileri ne gerek var, israf gibi akla mantığa sığmayacak vizyonsuz yorumlar yapıyordu. Ama bu hastaneler sayesinde, pandemi sürecinde sağlık sistemi dimdik ayakta kalan ülkelerden biri olduk. Benzer bir istikrarlı duruşu şimdi ekonomide görüyoruz” diye konuştu.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al