ajans

Yüz yüze eğitimde çarpıcı rapor! Öğrenciler kalem dahi tutamıyor

Yüz yüze eğitimde çarpıcı rapor! Öğrenciler kalem dahi tutamıyor
218 views
17 Eylül 2021 - 11:10

Milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmen yüz yüze eğitime 6 Eylül’de başladı. Aradan geçen 10 günde çarpıcı rapor ortaya çıktı. Uzmanlar, “okuma yazmayı unutan öğrenciler var” diyerek uyardı.

Milyonlarca öğrenci ve binlerce öğretmen pandemi döneminde ara verilen yüz yüze eğitime 6 Eylül’de başlamıştı. İki yıl boyunca okullarından ayrı kalan ve online eğitimle eksiklerini gidermeye çalışan öğrenciler 10 günü geride bıraktı. Geçen süre zarfında uzmanlardan çarpıcı yüz yüze eğitim raporu geldi. Uzmanlar, “okuma yazmayı unutan öğrenciler var” diyerek uyarılarda bulundu.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, “1.5 yıldır dersleri ekrandan izleyen öğrencilerin kalemle yazma becerileri oldukça gerilemiş. Birçok öğrenci, kendi yazdığı yazıyı okuyamıyor. Sadece ilkokul değil, ortaokul hatta lise öğrencilerinin bile kalem kullanarak yazma ve işlem yapma becerilerinde gerilemiş olduklarını gördük” dedi.

Hatice Yılmaz öğrencilerin hangi konularda geri kaldığını madde madde şu şekilde sıraladı:

Sınıf kurallarını bilmiyorlar: Bu yıl birinci sınıfa başlayan öğrencilerin çoğu okul öncesi eğitim alamadıkları için el becerileri gelişmemiş. Bardak sularını açamıyorlar, çatal kaşık tutamıyorlar. Çocukların bir bölümü salgın sürecini evde geçirdiklerinden arkadaşlarına nasıl yaklaşacaklarını bilmiyorlar ve birbirlerine zarar verebiliyorlar. Sınıfta durmak, sırada oturmak gibi sınıf kurallarını bilmeyen öğrenci sayısı çok fazla.

Okuma-yazmayı unuttular: 2’nci sınıflarda okuma-yazmayı unutmuş öğrencilerle karşılaşılabiliyoruz. Tüm ilkokul öğrencilerine defter kullanımı, yazma ve düzenli ödev yapma alışkanlıklarını yeniden kazandırmak gerekiyor. 3 ve 4’üncü sınıflar, okulu ve arkadaşlarını çok özlemişler. Bu nedenle okulda olmaktan mutlular. Ancak uzun süre evde kaldıklarından sınıf kurallarına uymakta zorluk yaşıyorlar. Sınıfta ve teneffüste daha hareketliler, evdeymiş gibi davranmaya çalışıyorlar. Sık sık sınıf kurallarını hatırlatmak gerekiyor.

Evdeymiş gibiler: Ortaokullarda da ciddi anlamda kalemle yazı yazma becerilerinde sorun var. Lise öğrencilerinin öğrenme kayıpları, ortaokul öğrencilerine göre daha az. Ancak yine de öğrencilerin öğrenme eksiklerini gidermek için ek çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 5 ve 6’ncı sınıf öğrencilerinin sınıf ortamında hareket etme eğilimleri yüksek. Ev ortamındaymış gibi davranabiliyorlar. Maskelerini düzgün takma konusunda sürekli uyarmak gerekiyor.

Çabuk yoruluyorlar: Bazı öğrencilerin psikolojik olarak salgın sürecinden daha fazla etkilendikleri görülüyor, sürekli masalarını ve ellerini dezenfekte etme eğilimi gösteriyorlar. Fiziksel olarak evde oturmaya alıştıklarından merdiven çıkarken yoruluyorlar.Kaynak/ MilliGazete

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al