ajans

ÇELTİK ÜRETİCİSİ’NİN YÜZÜ GÜLDÜ MÜ? GÜLMEDİ Mİ?

ÇELTİK ÜRETİCİSİ’NİN YÜZÜ GÜLDÜ MÜ? GÜLMEDİ Mİ?
247 views
08 Eylül 2021 - 11:23

AK Parti Çorum İl başkanı Yusuf Ahlatcı’nın Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan’ı ziyareti esnasında Sayan’ın ‘Oda olarak Çorumlu çiftçilerimize en iyi hizmeti yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Açıklanan çeltik fiyatları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Çeltik fiyatlarının çiftçinin yüzünü güldürdü’ ifadelerinin ardından, İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, bir açıklama yaparak çeltik üreticisinin cezalandırıldığını ve açıklanan fiyatların üreticiyi memnun etmediğini belirtti.

Özsaçmacı yaptığı yazılı açıklamada; “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çeltikte ton başına Baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacağını açıklaması, çeltik üreticisinin yüzünü güldürmedi.

Açıklanan çeltik alım fiyatları tam bir hayal kırıklığı olmuştur bunun kabul edilemeyeceğini belirtmek istiyorum.
Çeltik fiyatlarının çiftçiyi sevindirdi diyerek açıklama yapan Ziraat odası başkanına buradan sesleniyorum; Gübre, İlaç, Mazot vb. gibi girdilerdeki artış oranları da çiftçiyi sevindirmiş midir diyorsunuz. İktidarın hiçbir temsilcisinin dahi savunup açıklama yapamadığı bir fiyatlandırmada kim sevindi, kim üzüldü. İster dinle istersen böyle devam et, tırıvırıya devam edersen tuzu kuru adamın umurunda olmaz…
Üretim alanları son 20 yılda 2 katına çıkan ve üretim miktarı 350 tondan 1 milyon tona yükselen çeltik hak ettiği değeri görememektir.
Oysaki bizim hesaplamalarımıza göre asgari olması gereken fiyat şu şekilde olmalıdır; Uzun taneli çeltiğin kilosunun 6 lira 90 kuruş, orta taneli çeltiğin 6 lira 15 kuruş, kısa taneli çeltiğin 5 lira 75 kuruş olması gerekmektedir.

Bu fiyatlarla, köy ve kent kırsalının yoksulluk ve yoksunluğunu yeniden üretiyorlar.
Görünen o ki; tüketiciye gelir artışı sağlayamayan irade, üreticiyi kontrol altında tutma stratejisine devam ediyor.
Tarım ürünleri fiyatlarının bilinçli olarak enflasyon oranı düzeyinde tutulmasının hem köy kırsalının hem de kent kırsalının yoksulluk ve yoksunluğunu yeniden üretmektedir. Kader olarak kabul ettirilen kırsal alanın yoksulluk ve yoksunluğunu kırmaya ve ortadan kaldırmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al