ajans

Tahtasız, “Alacaklar silinsin, faissiz kredi verilsin”

Tahtasız, “Alacaklar silinsin, faissiz kredi verilsin”
141 views
19 Mart 2021 - 14:08

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, gerek koronavirüs süreci, gerek işsizlik, gerekse ekonomik tıkanıklık ve bunalımın toplumda derin yaralar açmaya başladığını belirterek, sosyal patlama yaşanmadan, insanlar daha fazla uçuruma sürüklenmeden hükümetin gerekli önlemleri almasını istedi.

Esnafın iş yapamadığını, gençlerin iş bulamadığını, çiftçinin, üreticinin icralık duruma geldiğini, insanların evlerini geçindiremediğini, çoluğunun çocuğunun, ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayamamanın ezikliğini, üzüntüsünü yaşadığını anlatan Tahtasız, “hükümet bu duruma daha fazla seyirci kalmamalı. Bu işler faizleri yükseltmekle, kredi verip insanları borçlandırmakla olmuyor. Ülkemiz ancak ve ancak üretimle, istihdamla, yatırımlarla kalkınabilir. İnsanlarımızı ekonomik açıdan rahatlatacak tüm önlemler alınmalıdır” dedi.

Çorum’da yaşanan bazı acı olaylardan örnekler veren Tahtasız, “Genç bir evladımız borçlarından dolayı intihar yolunu seçmiş ve genç yaşta hayatına son vermiştir. Yine bir aileye ateş düştü, yine bir ocak söndü, yine çocuklar öksüz kaldı. İnsanlarımız çok zor bir süreçten geçiyor. Artık bir an önce gerekli ekonomik tedbirler alınmalı ve toplumun tüm kesimlerinin rahatlatılması sağlanmalıdır” ifadesini kullandı.

Devletin işçiye, esnafa, Covid-19 salgın sürecinden dolayı işinden olan tüm çalışanlara sahip çıkmasını isteyen Tahtasız, vergi ve Bağ-Kur gibi kamu alacaklarının ertelenmek yerine tamamen silinmesini ve faizsiz can suyu kredisi verilmesini, çalışamayan, hiçbir geliri olmayan kişilere de ez az asgari ücret tutarında aylık ödeme yapılmasını, koronavirüs süreci tamamen bitene ve ekonomide düzelme sağlanana kadar desteklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Tahtasız ayrıca Mart ayı sonu itibariyle sonlandırılacağı açıklanan kısa çalışma ödeneğinin de artırılmasını ve pandemi süreci tamamen bitene kadar devam ettirilmesini talep etti.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al