ajans

AK Parti, kaybettiği belediyeleri cezalandırıyor

AK Parti, kaybettiği belediyeleri cezalandırıyor
212 views
17 Mart 2021 - 17:11

DEVA Partisi İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, AK Parti’nin seçimlerde kaybettiği belediyeleri cezalandırdığını belirterek, “Hak, Hukuk, Adalet herkese lazım. Ali demeyle Ali, Ömer demeyle Ömer olunmuyor” diyerek AK Parti’ye yüklendi.

Vargeloğlu, Danıştay’ın Ticaret Bakanlığı’nın “belediyelerin iştiraki olduğu şirketlerdeki belediye tüzel kişiliğindeki temsilcilerinin değiştirilmesi” yetkisinin belediye başkanlarından alınıp belediye meclisine devri düzenlemesini onaylamasının belediye başkanlarının yetkilerini kısıtlamaya yönelik siyasi bir karar karar olduğunu ifade etti.

Vargeloğlu, “Mualif belediyelerin çalışmasını engelleme çabasından ibaret olan bu kararı reddediyoruz. Siyasi iktidar kaybettiği belediyeleri cezalandırma politikalarından vazgeçmelidir” dedi.

‘Yetkiler size mübah da, muhalefete haram mı?’

Vargeloğlu, iktidarın yerel seçimlerde büyükşehirlerde yaşadığı kayıpların ardından belediye başkanı ve belediye meclislerinin yetkilerinin yeniden ele alınması, belediyelerin borçlanmasına süre sınırı getirilmesi, imar başta olmak üzere bazı yetkilerin ilgili bakanlıklara verilmesi için çalışmalar başlattığını, belediye başkanlarının yetki alanını kısıtlayan bir kararın Danıştay’ca onaylandığını belirterek; “İktidara soruyoruz. Yıllarca kullanmakta hiçbir sakınca görmediğiniz yetkileri, seçim kaybedince mi rakiplerinize haram kılıyorsunuz? Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisleri başta olmak üzere birçok belediyede meclis çoğunluğu sizde olmamış olsaydı, bakanlık yine bu düzenlemeyi yapar, Danıştay da bunu onaylar mıydı? Adalet terazisinin ayarını bozarak yaptığınız bu müdahaleler ne zaman son bulacak?”

‘Bu kararın hukukiliği tartışmalı’

Söz konusu kararın hukukiliğinin tartışmalı olduğunu belirten Vargeloğlu, “Bu kararın, siyasi irade ile uyum çabası içerisinde, hukukun zorlanarak verildiği açıktır. Bu karar, ilgili kurulda bazı üye değişikliklerinin ardından gelmiş ve aynı konudaki bazı Yargıtay kararlarıyla da açıkça çelişmektedir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda belediye başkanlarının görev ve yetkilerini düzenleyen 18. maddesi belediyeye bağlı kuruluşları belediye başkanının yöneteceğine dair açık hüküm yer almaktadır” dedi.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al