ajans

En eski Kur’an-ı Kerim özenle korunuyor

En eski Kur’an-ı Kerim özenle korunuyor
402 views
21 Şubat 2021 - 12:44

Hz. Osman’ın şehit edilirken okuduğu Kur’an-ı Kerim olduğu belirtilen ceylan derisine yazılı mübarek metinler, Özbekistan’da özenle korunuyor…

Medeniyetimizin en önemli mimari eserlerine ev sahipliği yapan Özbekistan’da özenle korunan manevi eserler de yer alıyor. Taşkent’teki Hz. İmam Külliyesi içinde yer alan Muyi Medresesi’nde Hz. Osman zamanından kalma 1365 yıllık ceylan derisine yazılı Kur’an-ı Kerim büyük bir titizlikle korunuyor. Üç ayların başlamasıyla yoğun ziyaretçi alan medresede bulunan Kur’an-ı Kerim’in üzerinde Hz. Osman’ın şehit edilirken dökülen mübarek kanının yer aldığı söyleniyor.

İslam medeniyetinin en önemli şehirlerini bünyesinde barındıran Özbekistan’da günümüz insanına miras bırakılan tarihi ve manevi eserler de yer alıyor. Buhara, Semerkand, Taşkent, Hive gibi medeniyetin mimarideki derin izlerini bünyesinde barındıran şehirlerin yanı sıra manevi mirasa dair de önemli eserler ülkede yer alıyor. Bunların en önemlisi ise ülkenin başkenti olan Taşkent’te bulunan ve 1365 yıllık olduğu belirtilen ceylan derisine yazılı Kur’an-ı Kerim.

KUR’AN-I KERİM HZ. İMAM KÜLLİYESİ’NDE
Ceylan derisine yazılı Kur’an-ı Kerim kitabı Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Hazreti İmam Külliyesi içinde yer alan Muyi Medresesi içinde bulunuyor. Aynı külliye içinde Muyi Medresesi’nin yanı sıra Barak Han Medresesi, Keffal Şaşi TÜrbesi, Tila Şeyh Camii, Hast’i İmam Camii de bulunuyor. Kentin en eski tarihi mimarilerinin olduğu bölge olarak kabul edilen külliyede daha pek çok tarihi Kur’an-ı Kerim kitabı da bulunuyor. Bölge büyük İslam bilgini olan Ebu Bekir Kaffal Eş Şaşi’den dolayı Hz. İmam Külliyesi olarak adlandırılıyor.

HZ. OSMAN’IN KANININ ÜZERİNE DAMLADIĞI SÖYLENİYOR
Bölge Müslümanların büyük önem verdiği ceylan derisine yazılı Kur’an-ı Kerim’in ilk yazılan kitaplardan biri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmışken söz konusu mübarek kitabın bazı sayfalarında da kan izlerinin olduğu görülüyor. Tarihi bilgilere göre üçüncü halife olan Hz. Osman miladi 656 yılında Medine’de kendi evinde Kur’an-ı Kerim okurken şehit edilmişti. Şehit edildiği sırada okuduğu Kur’an-ı Kerim’in Taşkent’te sergilenen mübarek kitap olduğu söyleniyor.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al