ajans

Tahtasız, “Muharrem ayı birlik ve beraberliğe vesile olsun”

Tahtasız, “Muharrem ayı birlik ve beraberliğe vesile olsun”
289 views
20 Ağustos 2020 - 11:18

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Muharrem ayının barışa, huzura, sağlıklı günlere, birlik ve beraberliğe vesile olmasını diledi.

Muharrem ayı oruçlarının 20 Ağustos’ta başlayıp 12 gün süreceğini, 17-18-19 Ağustos’ta da 3 günlük “Masum-u Paklar” oruçlarının tutulduğunu hatırlatan Tahtasız, “Kerbela toplumumuzun en derin yarasıdır. Kerbela’yı anmak bizim için Matemin yanı sıra Hz. Hüseyin’i anlamak, tanımak ve haklı davasına sahip çıkmayı da gerektirir.

Kalbi Ehlibeyt sevgisiyle atan canlarımızın tutacağı oruçlar Hak katında kabul olsun” dedi.

CHP İl Başkanı Tahtasız, Muharem ayının başlaması nedeniyle Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’ni ziyaret ederek vakıf yöneticileri ile bir süre sohbet etti.

Tahtasız, Muharrem Ayı nedeniyle yaptığı açıklamada; bu ayın diğer aylardan önemli farkı olduğunu ve içinde zulme direniş, barış ve bereket kavramlarını barındırdığını söyledi. 

Geçmişten ders alındığını umut ettiğini ve başta ülkemiz olmak üzere, bölgemizde ve dünyanın çeşitli noktalarında süren çatışma ve savaşların sona ermesi için insanlığa büyük görev düştüğünü kaydeden Tahtasız, “Muharrem Ayı’nın içinde 10 peygambere, 10 ikramın verildiği  özel bir gün de bulunuyor. Bu ayın önemi, fazileti ve tarihi iyi bilinmelidir. Muharrem Ayı’nda tutulan orucun nedeni, Ehlibeyt’in çektiği çilelerin yasını tutmaktır. Bu ayda ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımlar da toplum dayanışması açısından örnek teşkil etmektedir” ifadesini kullandı.

680 yılı Muharrem Ayı’nda Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiğini hatırlatan Tahtasız, “Kerbela olayı bir vahşettir. Burada ölen ve öldüren aynı dinin insanlarıdır. Kardeş kavgasının acısı her zaman daha derinden hissedilmiştir. Bugün de ülkemizde ve bölgemizde kardeş kavgaları yaşanmaktadır. Mazlum ve zalimin savaşı günümüzde de sürmektedir. Kardeş kavgasının yaşanmadığı, yoksulların gözetildiği, bolluk ve bereketin hakim olduğu bir ülkede ve dünyada yaşama özlemimizi Muharrem Ayı nedeniyle çok daha sesli dile getiriyoruz. Bu ay tüm insanların birbirine yakınlaştığı, zulme karşı mazlumun yanında yer aldığı, gönülden dağıtıp, paylaşmanın huzuruna erdiği çok özel bir aydır” diyerek Muharrem Ayı’nın anlam ve önemine değindi.

Tahtasız, “İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı, içerisinde paylaşmanın, şükretmenin, bir arada olmanın, bereketin adı olan Aşure Günü’nün ilahi bereket ve feyzinin yanı sıra, zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluktan ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Muharrem Ayı’nın birlik ve kardeşlik duygularımızın daha da gelişmesine ve dünya üzerinde barış ve huzur tohumlarının yeşermesine vesile olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

Muharrem Ayı’nın aynı zamanda Hicri Yılın da başlangıcı olduğunu belirten Tahtasız, tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni etti.

Tahtasız’a Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’ni ziyareti sırasında; İl Başkan Yardımcısı Duran Arslan, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Uğur Eke ile Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal da eşlik etti.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al