ajans

CHP’DEN MENEMEN OLAYI AÇIKLAMASI

CHP’DEN MENEMEN OLAYI AÇIKLAMASI
449 views
23 Aralık 2019 - 7:18

İzmir’in Menemen ilçesinde 23 Aralık 1930 yılında meydana gelen ve 24 yaşında bir öğretmen yedek subay olan Kubilay’ın 88 yıl önce şehit edilmesinin yıl dönümünde CHP’den bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada: 1930 yılında yurtta çok partili rejime geçme düşüncesi ile Kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası Laiklik ilkesine bağlılığını kesinlikle belirtmesine rağmen, gerici unsurlar bu partiye girmeye başlamışlardı.

Eski tarikatların üyeleri, şeriat isteklerini su yüzüne çıkardılar. Özellikle Ege bölgesinde bazı merkezlerde gerici akımlar güçlendi. 23 Aralık 1930’da, Nakşibendi tarikatına mensup Derviş Mehmet adlı esrarkeş bir serseri, Menemen’de, “şeriat isteriz” sesleri ile taraftarlarını ayaklandırdı.

Olayı duyan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve emrindeki küçük birlik, isyancıların karşısına çıktı. Tatbikattan dönen Kubilay ve arkadaşlarında tatbikat mermileri vardı. Teğmen Kubilay kurşunla yaralandı. Yakındaki Camiye sığındı. Arkasından bıçakla başı kesildi. Saldırıya müdahale eden bekçiler Hasan ve Şevki’de şehit edildi.En hazin taraf, Derviş Mehmet bu cinayetini işlerken, halk içinde bazı kimselerin onu alkışlamasıdır.

İsyancılar şehit Kubilay’ın başını bir yeşil bayrağın direği ucuna takarak bütün halkı ayaklanmaya kışkırtmaya kalktılar. Ancak, Ordunun tepkisi  çok sert oldu.Menemen, civardan gelen birliklerle kuşatıldı. Çevrede sıkı yönetim ilan edildi. Kurulan harp divanı, olayla ilgili herkesi en ağır şekilde cezalandırdı. Yaşananları izleyen Atatürk; bu olayın Türk halkına çok büyük bir ders olduğunu anlatırken  “istilanın acısını tatmış bir çevrede, genç ve kahraman Asteğmen’in uğradığı saldırıyı, laiklik ilkesine karşı suikast,  Cumhuriyet’e karşı bir isyan” olarak tanımlamaktadır.Mustafa Fehmi KUBİLAY, bekçiler Hasan ve Şevki gericiliğin ilk şehitleri değildi, sonda olmadı.

6-7 Eylül 1955 katliamı, 1978 Kahramanmaraş,1980 Çorum, 1993 Sivas-Madımak, 1993 Başbağlar, 2011 Roboski, 2013 gezi katliamları, 2015 Suruç, 2015 Ankara garı katliamları, eşleri yada sevgilileri tarafından öldürülen kadınlarımız.  Bu katliamları ve cinayetleri aynı kafalar işliyor. Bu katliamlardan ve cinayetlerden iç burkan yüzlerce anı paylaşılabilir burada.  Hepsinin acıları yüreğimizi acıtıyor hala. Kubilay ve arkadaşlarının katledilmesinde devlet sorumluları en ağır şekilde cezalandırdı. Ya diğer katliamlarda ve cinayetlerde devlet ve adalet nerede? Bu en az katliamlar kadar acı…. ifadelerine yer verildi.

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al