ajans

Sarıya boyanan tarlalar doğa tutkunlarını cezbediyor

Sarıya boyanan tarlalar doğa tutkunlarını cezbediyor
238 views
22 Haziran 2019 - 13:40

Türkiye’deki toplam ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan Tokat’ta adeta sarıya boyanan tarlalar doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde ayçiçeği tohumlarının çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü. Ayçiçek tarlalarının tanıtım videosu yanından geçerken manzaraya kayıtsız kalmayanlar ise öz çekim yaptı. Altın sarısı renkleri ile görsel şölen oluşturan ayçiçekleri bölge ekonomisine ise önemli katkı sağlıyor. Türkiye’de en fazla ekim alanı ve üretime sahip yağlı tohumlu bitkisi olan ayçiçeği yaklaşık 700 bin tanıtım filmi çekimi hektar alanda ekimi yapılıyor. Türkiye’deki toplam ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan Tokat’ta Erbaa bağ yaprağı üretiminin ardından Ayçiçek üretimi ile de dikkat çekiyor. İl Tarım Müdürü Orhan Şahin, 2018 yılında tanıtım filmi 87 bin 587 dekar alanda üretilen ayçiçeğinden 32 bin 145 ton ürün elde edildiğini, bu yıl üretimde yüzde yüze yakın artış beklediklerini kaydetti.

Ayçiçeklerinin eşsiz doğa manzaraları oluşturduğunu ifade eden Mustafa Coşkun, ilçede ayçiçeği üretiminde artış gözlenmekte olduğunu kaydetti.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al